maj 2015

Aktualizacja 2015.05.20

Rada Pilotów akceptuje nowy przelot z nieobciętym trackiem bez modyfikowania dystansu. Tym samym mamy nowego prowadzącego, a zarazem najlepszego debiutanta. Gratulacje dla Roberta za pokazywanie jak się lata na lotni :), co na to „starzy wyjadacze”? Robert zaprasza do obserwacji pogody w Pińczowie w pierwszy tydzień czerwca, być może wszyscy się tam spotkamy 😉
Dodatkowo Rada, włącza 3 przeloty Mikołaja zamieszczone na portalu xcontest.org – z dnia 13.03, 18.03 i 25.04. Mikołaj tym samym wskakuje na 5te miejsce.

O Lotniowym Pucharze Przelotowym

W okolicach 2008 roku nieliczne przeloty polskich lotniarzy zaczęły trafiać na portal xccomp.org.  W miarę rozwoju latania przelotowego, w naszym małym, ale zintegrowanym środowisku zaczęliśmy myśleć kreatywnie nad zasadami tej rywalizacji. Zastanawialiśmy się, czy reguły ze świata paralotni można ulepszyć i bardziej dopasować do lotniarzy, którzy, można powiedzieć, odbijali wtedy się od dna. Zależało nam na tym, aby punkt ciężkości położyć bardziej na nauce i wytrwałości w lataniu, niekoniecznie na ‘wyczynowości’. Czytaj dalej

Prezentacja zwycięzców konkursu na dofinansowanie

Zakończyliśmy organizowany przez Zarząd PSP konkurs „10 tysięcy na 10 lat PSP“. W związku z tym, iż Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe jako organizacja ogólnopolska nie zawsze jest świadome lokalnych potrzeb naszych członków oraz organizacji wspierających, w marcu rozpoczęliśmy nabór wniosków o dofinansowanie lokalnych inicjatyw związanych z rozwojem sportów paralotniowego i lotniowego. Czytaj dalej

Rejestracja na PLMP Pararudniki

Ruszyła rejestracja uczestników na PLMP – ParaRudniki, organizowanego w dniach 30-31 maja przez Aeroklub Częstochowski. UWAGA: zawodnicy proszeni są o stawienie się 29 maja (piątek po południu).

Rejestracja obowiązuje wszystkich zawodników, prosimy o rejestrację w systemie rejestracji PSPW systemie tym, tworząc swój profil tylko raz, możesz się zapisywać na wszystkie edycje Ligi, które się tam pojawią.

Wpłaty wpisowego do udziału w zawodach (60 PLN) oraz podpisywanie kart rejestracyjnych będzie się odbywało na lądowisku w piątek 29 maja. Opis lądowiska, jak i mapa są dostępne na oficjalnej stronie imprezy pararudniki.pl

Zależy nam na licznym udziale pilotów – szczególnie amatorów, dlatego zapraszamy wszystkich do skorzystania z nadarzającej się okazji i spróbowania swoich sił w przygotowanych konkurencjach.

Przypominamy o zabraniu GPSa (rejestratora) do zapisywania śladu lotu, wariometru oraz mapnika.

Zalecamy wszystkim zawodnikom wyposażenie się w logger-amod, którego zastosowanie usprawnia nam i pilotom rejestracje logów.

Przypominamy, że nawet najprostszy mapnik ułatwi wykonanie zadań nawigacyjnych, a jego brak może to wręcz uniemożliwić. Najprostszym i skutecznym mapnikiem jest tarcza z twardego styropianu lub innego materiału na tacy  plastikowej, przymocowana taśmami do uda. Dobrze jest również mieć z sobą przezroczystą taśmę klejącą i taśmę typu montażowego szarą.

Zabierając inny GPS niż logger amod pamiętajcie o kabelkach (tylko w przypadku mało popularnych urządzeń).

Przypominamy, że każdy zawodnik startujący do konkurencji zdobywa punkty do rankingu PLMP 2015.

Prosimy o zabranie wymaganych przepisami dokumentów: OC i ŚK.

Zagłosuj na projekt konkursowy

Chcemy poznać Wasza opinię na temat projektów zgłoszonych w ramach konkursu 10 tysięcy na 10-lecie PSP. Które z nich Waszym zdaniem powinny zostać dofinansowane przez nasze stowarzyszenie (czyli przez Was)? Przekażcie nam swój głos w poniższej ankiecie. Jest ona przeznaczona dla członków PSP, dlatego prosimy Was o przedstawienie się – dane, kto jak głosował nie będą nigdzie opublikowane i po zakończeniu glosowania zostaną usunięte. Czytaj dalej

Projekty zgłoszone w ramach konkursu na dofinansowanie

W kwietniu mogliście do nas przesyłać projekty w ramach konkursu na dofinansowanie od PSP. Zgłaszać można było wszelkie pomysły, które miały na celu rozwój naszego sportu. PSP przeznaczyło na konkurs 10 000 zł i kwota ta albo zostanie przyznana w całości na jeden projekt lub zostanie rozdzielona między kilku wnioskodawców. Do konkursu zostało zgłoszonych 6 projektów, z czego jeden nie spełniał niestety wymogów formalnych. Poniżej prezentujemy pięć zgłoszeń, nad którymi debatuje teraz komisja konkursowa w składzie Karolina Kocięcka – PSP, Paweł Warzybok – PSP, Piotr Góźdź – SILiP, Tomasz Kuczkowski – KLiP oraz Henryk Zjawin – KKP.

Do końca tego tygodnia zostanie podjęta decyzja, które projekty otrzymają dofinansowanie, a już jutro uruchomimy ankietę, w której będziecie mogli zagłosować, który projekt waszym zdaniem powinien otrzymać od nas wsparcie.

Rewitalizacja startowiska Działy k. Krosna

dzialy_krosno
Działy koło Krosna. Fot. Mateusz Lubecki

Wnioskowana kwota dofinansowania: 1 097,60 zł

Całkowity koszt projektu: 1 372 zł

Miejsce realizacji: Korczyna

Data realizacji: 16.03.2015 31.10.2015

Dokładny opis projektu:
Projekt „Rewitalizacja startowiska Działy k. Krosno” rozpoczęła się już 16 marca 2015 roku. Stowarzyszenie Paralotniarzy Cumulus24 zleciło usunięcie korzeni, krzewów i niewielkich drzewek przeszkadzającym pilotom przy startach na powierzchni około 80 arów. Prace zostały wykonane z użyciem traktora wyposażonego w kosiarkę frezową. W trakcie sezonu dwukrotnie zostanie wykoszone startowisko i lądowisko (powierzchnia około 1,5 ha).

Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa startowiska Działy k. Krosna oraz bieżące utrzymanie startowiska.

Zasięg projektu:
Startowisko Działy k. Krosna jest bardzo popularne wśród pilotów. Dalekiego przelotu raczej nie można stąd wykonać ale to miejsce świetnie nadaje się do lotów żaglowo termicznych oraz do zdobywania doświadczenia przez młodych pilotów gdyż startowisko i lądowisko mają dużą powierzchnię a deniwelacja wynosi kilkadziesiąt metrów. Ze startowiska korzystają głównie piloci Stowarzyszenia Paralotniarzy Cumulus24 oraz jego sympatycy. Szacujemy, że jest to ponad 50 osób.

Ile osób będzie pracować przy realizacji projektu: 4

Szkolenie dla pilotów paralotni z zakresu pierwszej pomocy, technik wspinaczkowych, zasad zgłaszania planowanych lotów oraz korzystania ze startowiska Chełm koło Grybowa

chelm_grybowo
Chełm koło Grybowa. Fot. Mateusz Lubecki

Wnioskowana kwota dofinansowania: 2 952 zł

Całkowity koszt projektu: 9 252 zł

Miejsce realizacji: Gorlice

Data realizacji: 15.06.2015 31.10.2015

Dokładny opis projektu:
Stowarzyszenie organizuje szkolenie dla pilotów paralotni. W ramach szkolenia piloci mają odbyć praktyczne ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy oraz praktyczne szkolenia technik wspinaczkowych przydatnych przy schodzeniu z drzew. Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy ma prowadzić GOPR Jaworzyna Krynicka a z zakresu technik wspinaczkowych grupa 6 alpinistów. Szkolenie ma odbyć się w powiecie gorlickim 17 października 2015 roku i ma trwać cały dzień. Piloci zostaną podzieleni na dwie grupy po 20 osób, które będą ćwiczyć pierwszą pomoc i techniki wspinaczkowe na zmianę. Stowarzyszenie przygotuje również poradniki w formie krótkich filmów na temat zgłaszania planowanych
lotów, korzystania z dozwolonych częstotliwości radiowych oraz opis startowiska na Chełmie.

Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa osób uprawiających paralotniarstwo.

  1. Pierwsza pomoc znacząca większość ludzi nie ma dużej wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy a jeżeli już posiada wiedzę to bez umiejętności praktycznych. Pracownicy GOPR przygotują szkolenie biorąc pod uwagę potrzeby pilotów paralotni.
  2. Techniki wspinaczkowe pilot nie zawsze może wezwać pomoc i oczekiwać na jej przybycie. Zejście z wysokiego drzewa bez odpowiedniego zabezpieczenia i umiejętności może być niebezpieczne. Szkolenie ma być prowadzone z użyciem sprzętu jaki piloci mogą mieć przy sobie w trakcie lotu.
  3. Zgłaszanie lotów piloci bardzo rzadko zgłaszają planowany przez siebie lot, głównie z powodu braku wiedzy o tym jak należy to zrobić. Ruch innych statków powietrznych może być niebezpieczny dla paralotniarzy. Tytułem przykładu: w pobliżu startowiska (kilkaset metrów) na górze Chełm często przelatują duże wojskowe samoloty transportowe Herkules. Zgłoszenie lotu pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa, że w czasie przelotu samolotu w powietrzu będą znajdować się paralotnie.
  4. Używanie dozwolonych częstotliwości radiowych większość pilotów używa częstotliwości radiowych bez wiedzy o tym, czy może z nich korzystać. Nawet częstotliwość radiowa PSP nie jest przeznaczona do prowadzenia łączności radiowej przez pilotów znajdujących się z powietrza. Zgodne z prawem korzystanie z łączności radiowej jest proste a film instruktażowy ma dać pilotom o tym wiedzę.
  5. Chcemy przygotować wideotutorial o sposobie korzystania z jednego z naszych startowisk obok opisu słownego. Wydaje nam się, że w taki sposób lepiej można zapoznać się ze specyfiką miejsca do latania. Jeżeli film będzie cieszył się powodzeniem przygotujemy takie filmy dla wszystkich naszych startowisk.

Zasięg projektu:
Przewidujemy 40 miejsc na szkoleniu praktycznym (pierwsza pomoc i techniki wspinaczkowe) w powiecie gorlickim. Szkolenie nie jest przeznaczone tylko dla członków Stowarzyszenia Paralotniarzy Cumulus24. Filmy instruktażowe będą dostępne na stronie internetowej www.cumulus24.pl. Na tej stronie będą również filmy (skróty) ze szkoleń z pierwszej pomocy i technik wspinaczkowych. Filmy będą ogólnie dostępne.

Ile osób będzie pracować przy realizacji projektu: około 8 członków stowarzyszenia, 6 alpinistów, 6 pracowników GOPR, 2 osoby przy filmie o zgłaszaniu lotów, 1 osoba przy filmie o częstotliwościach radiowych, obsługa sali konferencyjnej

Zakup wyciągarki paralotniowej

Fot. UG Lipka" class="zoom-hover fb" href="http://psp.org.pl/wp-content/uploads/2015/05/lotnisko_debrzno.jpg">lotnisko_debrzno
Lotnisko Debrzno. Fot. UG Lipka

Wnioskowana kwota dofinansowania: 1000,00 PLN

Całkowity koszt projektu: 1650,00 PLN

Miejsce realizacji: wyciągarka stacjonować będzie na lotnisku w Debrznie.

Data realizacji: 05.2015 r.

Dokładny opis projektu:
K-PSP podpisało umowę na wykorzystanie lotniska w Debrznie z jego Właścicielem RellyLand – p. Kucharem (rajdowcem) w 2014 r. Przez cały poprzedni rok korzystaliśmy z tego lotniska z nieustającymi kłopotami technicznymi związanymi ze sprzętem do holowania. Zachodzi konieczność wymiany wyciągarki, na którą zbieramy środki.

Cel projektu:
Wyciągarka służyć będzie pilotom do wykonywania startów do lotów swobodnych.

Zasięg projektu:
Z holowania w Debrznie korzystają do tej pory piloci K-PSP w wymiarze 20 osób i sporadycznie piloci z zewnątrz. Wymiana sprzętu do holowania pozwoli poszerzyć tę grupę szacunkowo o 100% choć oczywiście nie jednocześnie.

Ile osób będzie pracować przy realizacji projektu: 3 – 5 osób.

Promowanie sportu motoparalotniowego oraz podnoszenie umiejętności pilotażu

Fot. Paweł 'Lojak’ Kozarzewski" class="zoom-hover fb" href="http://psp.org.pl/wp-content/uploads/2015/05/trening_ppg.jpg">trening_ppg
Trening na Chudobach. Fot. Paweł 'Lojak’ Kozarzewski

Wnioskowana kwota dofinansowania: 10000 zł

Całkowity koszt projektu: 12500 zł

Miejsce realizacji: Warszawa

Data realizacji: 1.05.2015

Dokładny opis projektu:
Promowanie sportu motoparalotniowego oraz podnoszenie kwalifikacji pilotów to projekt zakupu kompletu pylonów oraz dmuchaw, które posłużą grupie kilkudziesięciu pilotów do treningów slalomowych. Fundusze z dofinansowania przeznaczylibyśmy na zakup 4 pylonów o wysokości 12m produkcji Dudek Paragliders wraz z dmuchawami. Piąty pylon, który stanowiłby ostatnią sztukę do skompletowania stadionu slalomowego, jesteśmy gotowi zakupić ze środków zebranych przez naszych pilotów, co stanowiłoby wkład w wysokości 20% do naszego projektu.

Cel projektu:
W ramach tego projektu pragniemy podnosić umiejętności naszych pilotów, którzy chcą trenować konkurencje slalomowe, a także umożliwić wykonanie pierwszych lotów wokół pylonów mniej zaawansowanym pilotom. Tym samym mamy na celu przeszkolić pilotów, którzy chcą zacząć latać slalomy aby latali w sposób bezpieczny. W naszych szeregach znajdują się najlepsi piloci slalomowi w Polsce i na świecie. Dążymy do tego, aby bardziej doświadczeni piloci dzielili się swoją wiedzą z pilotami mniej zaawansowanymi podczas naszych wspólnych treningów na terenie całego kraju. Zależy nam na promowaniu sportu motoparalotniowego poprzez dotarcie do szerszej grupy odbiorców oraz motywowanie pilotów do uczestnictwa w imprezach sportowych takich jak Polska Liga Motoparalotniowa.

Nasze treningi są bardzo widowiskowe, co sprawi, że będziemy promować nie tylko nasz sport, ale także Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe. Pylony te mogłyby posiadać logo PSP, chętnie udostępnimy je na zawodach, w których nasi piloci biorą udział.

Zasięg projektu:
Jesteśmy grupą 20 pilotów motoparalotniowych, nasz team to piloci z całej Polski, m.in. z Warszawy, Kielc, Krakowa, Gliwic i Białegostoku – w większości są to piloci Motoparalotniowej Kadry Narodowej startujący w zawodach, ale również tacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze lataniem sportowym. Planujemy organizować treningi na „lokalnych podwórkach” naszych pilotach, więc zasięg projektu będzie ogólnopolski.

Ile osób będzie pracować przy realizacji projektu: 20

Piknik integracyjny pilotów PG i PPG dla członków Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego

Fot. DiaphragmArt" class="zoom-hover fb" href="http://psp.org.pl/wp-content/uploads/2015/05/michalkow_DiaphragmArt.jpg">michalkow_DiaphragmArt
Bicie rekordu Polski w stawianiu skrzydeł – Michałków, 19.10.2014 r. Fot. DiaphragmArt

Wnioskowana kwota dofinansowania: 10000 zł

Całkowity koszt projektu: 15000 zł

Miejsce realizacji: Michałków

Data realizacji: 15.08.2015

Dokładny opis projektu:
Piknik integracyjny dla członków PSP, będzie się składał z dwóch równolegle organizowanych części. Części dla pilotów PG oraz części dla pilotów PPG. Piloci PG będą mogli wziąć udział w zawodach przelotowych. Piloci PPG również będą mogli wziąć udział w konkurencjach sportowych (między innymi przeloty pomiędzy rozstawionymi pylonami PSP). Wspólnie, piloci PG i PPG będą mogli wziąć udział w zawodach na celność lądowania. Założeniem organizatorów jest wytworzenie atmosfery rywalizacji sportowej ale konkurencje będą na tyle proste, aby zwykli pilocie bez jakiegokolwiek doświadczenia mogli wziąć w nich udział i się świetnie bawić. Planowane są atrakcje dla rodzin paralotniarzy (atrakcje dla dzieci i małżonków, opcja zwiedzania Kalisza) Wieczorem z soboty na niedziele planowana jest impreza integracyjna, podczas której przy symbolicznym kuflu piwa, członkowie naszego stowarzyszenia będą mieli możliwość integrowania się. Planowane jest przeprowadzenie seminariów przelotowych oraz rozmów o bezpieczeństwie.

Cel projektu:
Integracja członków naszego stowarzyszenia. Podczas imprezy będzie można omówić ewentualne potrzeby i pomysły szerokiego grona pilotów. Piloci, którzy nie brali nigdy udziału w jakiejkolwiek rywalizacji sportowej, będą mieli szansę przekonania się, że nie jest to trudne a można się przy okazji wiele nauczyć.

Zasięg projektu:
Przewiduje się przyjazd około 100 pilotów i osób towarzyszących

Ile osób będzie pracować przy realizacji projektu: 10

  • email: psp@psp.org.pl

    Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
    ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

    NIP 527 251 23 14
    REGON 140534339
    KRS 0000236118