Aktualności

Grupa na Whatsuppie

Z myślą o zwiększeniu możliwości wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń paralotniowych założyliśmy grupę na Whatsuppie. Liczymy, że będzie to nowoczesne i dynamiczne narzędzie do kontaktu ze społecznością PSP, które pozwoli nam łatwiej i szybciej się kontaktować.

Zapraszamy koleżanki i kolegów z PSP, ale nie tylko – grupa jest otwarta, wszyscy są mile widziani. Chcemy budować szeroką paralotniową społeczność i liczymy na Wasz aktywny udział.

Dołączajcie do grupy, zapoznajcie się z regulaminem umieszczonym w opisie grupy, zapraszajcie swoich latających znajomych!

Nowy Zarząd PSP – Kadencja 2024-2027

Szanowne Pilotki,

Szanowni Piloci,

W dniu 14.04.2024 odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego.

Ustępujący Zarząd po złożeniu sprawozdania ze swoich prac, oraz po przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli sprawozdań finansowych uzyskał absolutorium Walnego Zgromadzenia.

W kolejnym punkcie porządku obrad Walne Zgromadzenie wybrało nowy Zarząd oraz Komisję Rewizyjną.

Po przegłosowaniu przez Walne Zgromadzenie nowy Zarząd wygląda następująco:

Paweł Warzybok – Prezes Zarządu

Michał Adamczuk – Vice Prezes

Marek Dmochowski – Skarbnik / Członek Zarządu

Radosław Zych – Sekretarz / Członek Zarządu

Krzysztof Maciejczuk – Członek Zarządu

 

Komisja Rewizyjna:

 

Mariusz Nowacki – Przewodniczący

Grzegorz Siwik – Członek Komisji

Igor Popik – Członek Komisji.

Ustępującemu Zarządowi dziękujemy bardzo za wiele lat wspólnej pracy i trud włożony w rozwój PSP, a nowym władzom życzymy owocnej pracy 🙂

Walne zgromadzenie PSP 2024

Szanowne Członkinie, Szanowni Członkowie PSP,

Zapraszamy Was na Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego.
Walne zebranie odbiedzie się w dniu 14.04.2024 (niedziela) :

– 1 termin o godzinie 11.00

– 2 termin o godzinie 11.30 (w przypadku braku frekwencji w 1 terminie)

Miejsce spotkania :

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – administracja osiedla Rudawka (sala konferencyjna)

ul. Dolnośląska 3

01-735 Warszawa

Zapraszamy serdecznie wszystkich członków z opłaconą składką.

Oświadczenie Zarządu PSP w sprawie ubezpieczeń OC

Szanowne Pilotki, Szanowni Piloci,

Na początku marca wprowadziliśmy nowe polisy do systemu ZEFIR na rok 2024/2025. W informacji na stronie PSP prosiliśmy Was, by kto może nie kupować od razu OC ze względu na to, że spodziewaliśmy się od ubezpieczyciela podniesienia kwoty maksymalnej limitu sumy gwarancyjnej – związane jest to z wymogiem w takich krajak jak np. Włochy, Austria czy Szwajcaria (SG min 1,5mln EUR).
Jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy takowej oferty, co więcej dostaliśmy informację o tym, iż planowana jest od najbliższego czasu podwyżka kwot za OC.
W związku z tym – prosimy Was o niezwłoczne kupienie polis (do 31.03.2024) tak by zachować gwarancje aktualnej ceny.
Po 1.04.2024 oczekujemy kolejnego aneksu. O dokładnych zmianach będziemy Was informować na bieżąco jak tylko otrzymamy oficjalne dokumenty.

Zarząd PSP cały czas aktywnie działa, by oferta ubezpieczeń jaką mamy dostępną była jak najlepsza na rynku. Jednak powstała sytuacja nie jest zależna od nas, tylko od ubezpieczyciela.
Polisy wykupione do 31.03.2024 są oczywiście ważne do 28.02.2025.
Polisy KL, NNW pozostają bez zmian.

Z poważaniem,
Zarząd PSP

Ubezpieczenia na rok 2024

Drogie Koleżanki i Koledzy, jak co roku przygotowaliśmy szeroką ofertę ubezpieczeń KL, NNW i OC. Położyliśmy szczególny nacisk na uzupełnienie oferty o możliwie wysoką polisę KL. Pierwszy raz możecie wybrać ubezpieczenie KL o sumie gwarancyjnej aż 625 000 EUR. OWU pozostają bez istotnych zmian. Jednocześnie chcemy podzielić się z Wami informacjami na temat polisy OC. Z uwagi na wprowadzenie wymogu posiadania OC w określonej kwocie we Włoszech, jak również od dawna w Austrii i Szwajcarii, od dłuższego czasu prowadziliśmy intensywne rozmowy z ubezpieczycielami na temat znacznego podwyższenia maksymalnej wartości polisy OC. Niestety na dzisiaj, tj. 28.02.2024 nie zdołaliśmy zakończyć negocjacji a ubezpieczyciel nie przedstawił jeszcze oficjalnej oferty. Dlatego jeśli możecie wstrzymać się z zakupem polisy OC jeszcze tydzień, dwa, a zależy Wam na wyższej kwocie sumy gwarancyjnej to bardzo proszę poczekajcie. Mamy nadzieję, że do połowy marca uda nam się przedstawić Wam nową, korzystniejszą opcję OC, chociaż dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować. Oczywiście jeśli potrzebujecie ubezpieczenie OC od 01.03.2024, lub uznacie że dotychczasowe kwoty OC są dla Was wystarczające, to aktualna oferta jest ważna i możecie już teraz zakupić wszystkie potrzebne polisy na rok 2024. Jeśli uda nam się uzupełnić ofertę OC o wyższą sumę ubezpieczenia, to będzie możliwość dopłaty do wyższej, nowej polisy. Będziemy Was informować na bieżąco. Z góry dziękujemy za zaufanie i zrozumienie i zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

UBEZPIECZENIA 2024

Licencje sportowe FAI na 2024r

Szanowni Państwo, W związku z powołaniem przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego do działalności sportowej, Lotniczego Klubu Sportowego „Zefir” Sp. z o.o., zapraszamy wszystkie osoby chcące zostać licencjonowanymi zawodnikami w sportach lotniczych i wykupić w AP licencje sportowe LSFAI do zapisywania się do naszego Klubu.

Będąc członkiem naszego Klubu możecie dopiero wystąpić do AP z wnioskiem o przyznanie licencji sportowej FAI https://www.aeroklub-polski.pl/licencje/licencje-sportowe/

Klub Zefir posiada wykupioną licencje klubu sportowego w dyscyplinach:

 • paralotnie/lotnie,
 • mikroloty,
 • modelarstwo,
 • balony

W związku z tym, iż LKS Zefir jest osobnym podmiotem prawnym zmieniają się zasady członkostwa w nim oraz związane z tym opłaty. Cennik opłaty członkowskiej w Klubie na rok 2023 wygląda następująco:

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego z opłaconą składką na dany rok kalendarzowy – 150zł /rok kalendarzowy
Osoby nie będące członkami Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego – 250zł /rok kalendarzowy
Członkowie Kadry Narodowej będący członkami Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego z opłaconą składką na dany rok kalendarzowy – 70zł /rok kalendarzowy

Poniżej znajdziecie deklaracje członkowską oraz statut określający zasady działania klubu.

Od 2024 roku przyjmujemy deklaracje tylko elektronicznie – podpisane najlepiej przez Profil Zaufany. Jeśli nie możesz w ten sposób podpisać deklaracji – prosimy o kontakt mailowy.

 

Po krótce przypominamy ścieżkę jak zdobyć licencje FAI:

 • Trzeba posiadać badania lotnicze
 • Być członkiem PSP (logowanie na http://zefir.psp.org.pl)
 • Pobrać (link poniżej) deklarację członkowską do Lotniczego Klubu Sportowego – wypełnić ją i odesłać podpisaną
 • Dokonać opłat do PSP oraz do LKS
 • Wystąpić do Aeroklubu Polskiego o wydanie licencji FAI – jako klub podając LKS Zefir Sp z oo – dokonać opłaty do AP.

 

Bardzo ważna informacja: Podpisaną ELEKTRONICZNIE deklarację, oraz potwierdzenie wpłaty należy wyslać na adres email by przyspieszyć akceptacje, ale bezwzględnie pod rygorem unieważnienia członkostwa i licencji FAI.

W przypadku dodatkowych pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji mailowo lub telefonicznie.

WPŁATY ZA CZŁONKOSTWO W LOTNICZYM KLUBIE SPORTOWYM ZEFIR SP ZOO DOKONUJEMY NA:

Lotniczy Klub Sportowy „Zefir” Spółka z o.o.

ul. Jana Pawła II 43A/37B

01-001 Warszawa

KRS 0000705578, NIP 775 265 64 80,

Konto- Bank BGŻ Paribas S.A. – 22 1600 1143 1817 8875 8000 0001

Licencje sportowe FAI na 2022r

Szanowni Państwo, W związku z powołaniem przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego do działalności sportowej, Lotniczego Klubu Sportowego „Zefir” Sp. z o.o., zapraszamy wszystkie osoby chcące zostać licencjonowanymi zawodnikami w sportach lotniczych i wykupić w AP licencje sportowe LSFAI do zapisywania się do naszego Klubu.

Będąc członkiem naszego Klubu możecie dopiero wystąpić do AP z wnioskiem o przyznanie licencji sportowej FAI https://www.aeroklub-polski.pl/licencje/licencje-sportowe/

Czytaj dalej

Walne Zgromadzenie Członków PSP 2021

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego pragnie poinformować i zaprosić wszystkich aktualnych Członków Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego na Walne Zgromadzenie sprawozdawczo wyborcze.

Pierwszy termin zebrania to sobota, 26.06.2021 godzina 10.00
W przypadku braku kworum drugi termin zostaje ustalony na godzinę 10.30 tego samego dnia.

Zebranie odbędzie się w sali Szkoleniowo-Konferencyjnej LOT przy ul. Komitetu Obrony Robotników 43

Wszystkich Członków serdecznie zapraszamy !
Zarząd PSP

Planowana strefa obowiązkowej łączności radiowej w pobliżu Poznania

Zachęcamy wszystkich paralotniarzy oraz innych przedstawicieli lotnictwa ultralekkiego do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych ogłoszonych przez PAŻP dotyczących zmian w przestrzeni powietrznej wokół Poznania. Wzięcie udziału w konsultacjach zajmuje mniej niż 5 minut – można to w całości zrobić wypełniając formularz na stronie dlapilota.pl, a po wysłaniu formularza nie trzeba już robić nic więcej – nikt nie będzie się z nami dalej kontaktował.

Zmiany zaproponowane przez PAŻP są pozytywne z wyjątkiem jednej – wprowadzenia strefy obowiązkowej łączności radiowej w promieniu około 20-30 km poza granicami CTR Poznań, czyli pod tzw. “niskim TMA – Poznań A” gdzie wysokość jest ograniczona do 460 m.

Wszyscy którzy latają w Wielkopolsce, a także Ci którzy nie chcą aby taka strefa wyrosła im koło domu za kilka lat, powinni wziąć udział w konsultacjach i wyrazić swoją opinię.

Jako paralotniarze nie mamy łączności radiowej i jest ją wybitnie trudno zorganizować ze względu na dodatkowe szkolenia, drogi sprzęt, brak znaków, oraz niespotykane w większych statkach powietrznych problemy techniczne z brakiem miejsca do montażu i/lub zakłóceniami. Jeżeli chcesz pomóc sprawie, wyślij formularz na stronie dlapilota, i w jednym-dwóch zdaniach opisz kulturalnie problem – tj. brak radia wśród paralotniarzy, brak realnej możliwości jego instalacji, a także poinformuj PAŻP o tym, że aby bezpiecznie przelatywać nad przeszkodami musimy często lecieć wyżej niż 200-300 m, i ograniczenie obowiązku posiadania radia do takich wysokości jest bardzo niebezpiecznym pomysłem.

Choć najczęściej strefy obowiązkowej łączności radiowej w Polsce pozwalają na zgłoszenie telefoniczne lotu w przypadku braku posiadania radia, to przykładowo w okolicach Warszawy nie można latać bez radia powyżej 300 m w ogóle. Jeżeli PAŻP będzie wprowadzał takie rozwiązania w przyszłości, to skończy się to albo:

 • łamaniem przepisów i strefa RMZ nie spełni swojej roli, a coraz więcej pilotów będzie ją ignorować
 • będzie to doprowadzać do sytuacji bardzo niebezpiecznych, gdzie pilot który musi zachować wysokość np. przecinając las lub zabudowania, będzie albo wlatywał do strefy RMZ, albo podejmie decyzję aby lecieć na 300 m i ryzykować swoim zdrowiem i życiem ze względu na brak radia

Na ten moment nie ma takiego pomysłu w konsultacjach społecznych, jednak jeśli nie zasygnalizujemy problemu teraz, to bardzo możliwe że pojawi się on jeszcze tutaj albo w kolejnych pomysłach. Jak na razie w Polsce jest bardzo mało stref obowiązkowej łączności poza granicami CTR i bardzo zależy nam na tym, aby ten stan utrzymać, i zgłaszać loty telefonicznie.

Dlatego jeżeli zależy Ci na dostępie do przestrzeni powietrznej, weź udział w konsultacjach.

Formularze można wysyłać do 1 czerwca.

Link: https://dlapilota.pl/formularze/konsultacje-spoleczne-pazp-reorganizacja-punktow-i-procedur-vfr-dla-lotniska-poznan-lawic

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118