Odpowiedź SG w sprawie lotów transgranicznych (rozporządzenie MSWiA z 1 czerwca)

img-7121516-0001

Pełny rozmiar: http://akl.prz.edu.pl/d/img-7121516-0001.jpg

Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź od Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w sprawie wykonywania lotów transgranicznych w obrębie strefy Schengen (czyli np. start w Polsce, lądowanie w Czechach), w dniach od 4 lipca 2016 do 2 sierpnia 2016, czyli w okresie objętym rozporządzeniem MSWiA z dnia 1 czerwca 2016 (patrz: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/840/D2016000084001.pdf ). Otrzymana przez nas korespondencja jednoznacznie potwierdza, że w tym czasie loty transgraniczne są prawnie niedopuszczalne a przekraczanie granicy jest możliwe wyłącznie w miejscach zdefiniowanych przez załącznik do wspomnianego wcześniej rozporządzenia MSWiA.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wygłodniałych przelotowców z południa naszego kraju jest to paraliżująca wiadomość, aczkolwiek przypominamy jednocześnie, że w myśl artykułu 49a Kodeksu Wykroczeń nielegalne przekroczenie granicy podlega karze grzywny do 500 pln. Jeżeli jednak czyn ten zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo opisywane przez Artykuł 264, paragraf 2 Kodeksu Karnego, czyli nielegalne przekroczenie granicy przy użyciu podstępu, przemocy, lub grupowo / we współpracy z innymi osobami, to pilot (piloci) narażają się na karę więzienia do 3 lat.

Prosimy bardzo wszystkich pilotów, których dotyczy ta tematyka o poszanowanie tego rozporządzenia i powstrzymanie się od transgranicznych XC do początków sierpnia. Osobiście, jako autor tych słów zdaję sobie sprawę, że z perspektywy lecącego pilota granica państwowa jest tworem wyłącznie politycznym, po drugiej jej stronie mieszkają tacy sami ludzie jak my a termika jest czasami nawet lepsza 🙂 Nie wolno jednak zapominać, że z racji minionego już szczytu NATO i zbliżających się ŚDM w Krakowie nasz Kraj jest na celowniku muzułmańskich fanatyków i innych grup terrorystycznych i to właśnie z tego powodu kontrola graniczna została tymczasowo wznowiona. Jest ona realizowana nie tylko przez patrole lądowe ale z pewnością również przez wszelakiego rodzaju Bezzałogowe Statki Latające należące do Policji, Straży Granicznej i Wojska. Latając przez granicę nie tylko łamiemy prawo ale narażamy się na bliskie i zapewne tragiczne w skutkach spotkanie z obiektem latającym, który z pewnością nie poszanuję prawa drogi. Dla niektórych jest to ciężkie do zrozumienia, aczkolwiek rozporządzenie MSWiA i jego następstwa mają służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu.

action01

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118