Dudek – komunikat bezpieczeństwa

Firma Dudek wydała ważne ostrzeżenie na temat dokręcania deltek, które w sumie dotyczy wszystkich paralotni. Niedawno miało miejsce zdarzenie z udziałem paralotni Hadron Duo 34 i wózka dwuosobowego. Według relacji pilota do zdarzenia doszło, gdy w momencie wyjścia ze stromej spirali deltka z rzędu „A” po lewej stronie rozgięła się i wysunęła z taśmy nośnej. Po oględzinach paralotni stwierdzono całkowite rozgięcie deltki rzędu „A” po stronie lewej z nakrętką zamocowaną na jej gwincie górnym.

Stwierdzono również deformację deltki w rzędzie „B”, która nastąpiła najprawdopodobniej w skutek gwałtownego przejęcia większości obciążenia po rozgięciu się deltki „A”. Deltka w rzędzie „B” była dokręcona w taki sposób, że jej dolny gwint w dużej części wystawał poza nakrętkę (a więc była przekręcona). Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić  że deltka w rzędzie „A”, po wymianie linek, została skręcona w podobny, nieprawidłowy sposób.

Komunikat-bezpieczenstwa-nr-01_2015-1

Na górnym gwincie deltka posiada kołnierz zabezpieczający, chroniący przed nadmiernym skręceniem (przekręceniem). Użycie zbyt dużej siły podczas dokręcania deltki może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zerwania tego zabezpieczenia oraz do zniszczenia gwintu.

Skręcanie uprzednio rozgiętej deltki, gdy został zwiększony dystans pomiędzy gwintem dolnym a górnym, będzie prowadzić do pojawienia się gwintu pod nakrętką, co również jest oznaką nieprawidłowego skręcenia.

UWAGA! Deltka skręcona w sposób nieprawidłowy, gdy dolna część gwintu pręta deltki nie połączy się prawidłowo z nakrętką, nie posiada odpowiedniej wytrzymałości i pod obciążeniem deltka może zostać otwarta i rozgięta.

PEŁNY TEKST KOMUNIKATU TUTAJ

prosimy się z nim zapoznać

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118