Historia Akrobacji

Akrobacje – kamienie milowe

1980 – 1990: Początkowe stadium paralotniarstwa (dzieciństwo). Wszystkie akrobacje, wprowadzenia skrzydeł w dziwne stany lotu polegały raczej na zabawie. Piloci trenują negatywki i przeciągnięcia, które wyglądaja na bardzo ekstremalne.

1990 – 1995: Niektórzy piloci doszli do wniosku, że można wykonać na glajcie Loopa. Niektóre próby prawdopodobnie mogły zakończyć się powodzeniem, inne wpadnięciem w czasze oraz wieloma wypadkami.

1998: Norwegia: Stian Albertsen tu wcześniej planuje by zostać piewszym pilotem który wykona Loopa na glajcie. Trenuje w ciszy z daleka od innych pilotów. Cała jego wiedza była mocno tajemna. Do tej pory nie wiadomo, czy był on pierwszym pilotem na ziemi który tego dokonał.

Grudzień 1999: Raoul Rodriguez w trakcie spirali synchronicznej wraz ze swoim bratem Felixem, aby zapobiec zderzeniu dociąga mocniej sterówkę. W trakcie wymuszenia obrotu na glajcie okazuje się że jest w nowej zupełnie sytuacji podczas lotu, w której jeszcze nikt do tej pory nie był. Skrzydło nie jest w korkociągu, pilot porusza sie do tyłu plecami, a skrzydło pozytywnie do przodu. Rok później manewr ten został nazwany jako SAT.

1999 – 2000: Trik SAT został uznany przez wielu pilotów jako jeden z najbardziej przerażających i ekstremalnych manewrów na ziemi, i tylko kilku pilotów opanowało go. Show akrobacji paralotniowych rozpoczął się. Nie było juz tylko podwinięć symetrycznych i asymetrycznych, przeciągnięć, chaosu, lecz nowy piękny rodzaj dynamicznego poruszania się po niebie.

Czerwiec 2000: Peter Brinkeby (szwedzki pilot paralotniowy) doprowadził do omdlenia z wrażenia prawie 100 pilotów akro zebranych na mistrzostwach Norwegii, gdzie wykonał tuż po starcie ponad 120 stopniowe wingovery. Spotyka Per’a Arne i mówi mu że jego skrzydło ma dużo bardziej zagięte stabilizatory.

2000 – 2001: Świat uświadamia sobie, że SAT nie jest wcale taki niebezpieczny. Nowe figury zostały wynalezione takie jak Dynamic SAT / Asymmetric SAT, Mc Twist / Ass Chopper. Ostatecznym odkryciem jest Tumbling bazowany na Sacie.

Kwiecień 2001: Rolf Dale donosi z domu z Izraela, że nauczył sie robić Loopa. Trzeba tutaj zwrócić uwagę że prawidłową nazwą dla tego manewru jest Reversal / Transition.

Lipiec 2001: Pall Wiik, jako pierwszy Norweg wykonuje Sata nad lądowiskiem w Piedrahita. Dopiero po 2 latach udaje mu się go wykonać ponownie.

2002 – 2003: Powstają liczne ośrodki szkolące w dziedzinie akrobacji paralotniowej.

2003: Nieoficjalne zawody akro zostaly zaaranżowane.

Lipiec 2003: Peter Brinkeby (szwedzki pilot paralotniowy) organizuje weekend sportów extremalnych w Voss. Jest również jednym ze sędziów.

Lipiec 2003: Zostają zorganizowane pierwsze na świecie zawody akro, gdzie głowną metodą startu pilotów jest zrzut z helikoptera nad jeziorem. Vertigo Voss.
Jarek Borowiec

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118