List trenera KN do PSP

Wczoraj wieczorem wpłynęła do nas prośba od nowego trenera Paralotniowej Kadry Polski – Pawła Kumorka. Upubliczniamy ją i proszę o dyskusję na ten temat przede wszystkim członków PSP oraz pilotów zainteresowanych wykupieniem licencji FAI na przyszły rok.

Do Zarządu PSP

W związku z aktualnymi przepisami Aeroklubu Polskiego o licencjonowaniu zawodników, zgłaszam w imieniu Paralotniowej Kadry Polski prośbę do Zarządu PSP o rozpatrzenie możliwości przystąpienia do Aeroklubu Polskiego, jako Stowarzyszenie Wspierające AP.

Mając na uwadze dobro dyscypliny sportowego paralotniarstwa, musimy rozpatrzyć następujące kwestie.

1) swobodny dostęp do licencji FAI,
2) organizacja Mistrzostw Polski,
3) powołanie Paralotniowej Kadry Polski.

Ad 1) jeśli PSP będzie stowarzyszeniem wspierającym wszyscy jego członkowie chcący brać udział w zawodach FAI będą płacić za licencje stosunkowo rozsądną kwotę w wysokości 140 zł. Każdy niezależny zawodnik będzie musiał się zapisać do PSP albo do jakiegoś regionalnego aeroklubu, który będzie miał wykupioną licencje na paralotniarstwo.

Ad 2) PSP od paru lat z powodzeniem organizuje Mistrzostwa Polski i w mojej opinii jeśli członkowie PSP będą mogli bez kłopotów wykupić licencje FAI, to szansa na dobrą frekwencję na tych zawodach będzie większa niż wtedy jeśli zawodnicy musieli by się zapisywać do jakiś aeroklubów regionalnych. Przypomnę prosty fakt, że wszyscy zawodnicy biorący udział w MP muszą posiadać legitymacje FAI – bo w przeciwnym razie zawody nie będą miały statusu MP.

Ad3) większość członków Kadry (a w zasadzie kandydatów na kadrowiczów) nie przynależy ani do AP ani do żadnego innego stowarzyszenia wspierającego AP – a niestety taki jest teraz wymóg AP – w związku z powyższym jeśli Zarząd PSP podjąłby decyzję o przystąpieniu – to wszyscy (lub prawie wszyscy członkowie Kadry Polski) zapisali by się do Państwa Stowarzyszenia – co w wg mnie byłoby obopólną korzyścią.

NIESTETY – czas na podjecie decyzji jest bardzo ograniczony, a wynika z następujących faktów;

– wniosek o przystąpieniu trzeba złożyć do 30.11
– Zarząd AP ma posiedzenie 10.12
– 15.12 musi podać skład Kadry do Ministerstwa

Jeśli AP nie poda składu do tego terminu, dofinansowanie Kadry na 2012 przepada Jeśli członkowie kadry (kandydaci) nie będą przynależeć do jakiegoś aeroklubu albo do PSP (jako organizacji wspierającej) – to nie zostaną powołani do Kadry.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z możliwości przystąpienia przez PSP w późniejszym terminie – ale wtedy kandydaci do Kadry będą zmuszeni szybkiego do zapisania się do jakiegoś aeroklubu regionalnego.

Biorąc powyższe pod uwagę jeszcze raz proszę o przemyślenie sprawy bo w moim i Kadry rozumieniu sytuacja w której PSP byłoby stowarzyszeniem wspierającym AP jest sytuacja korzystną dla wszystkich.

z poważaniem
Paweł Kumorek
Trener Paralotniowej kadry Polski

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118