Naciąganie skurczonych linek

Jeśli w naszym skrzydle linki wykonane są z Dyneemy, to możemy być pewni, że ulegną one skurczeniu po tym, gdy zawilgną i wyschną. Zdarza się to zawsze gdy latamy w wilgotne dni, a nawet gdy pakujemy wieczorem skrzydło z wilgotnej trawy. Wszystkie linki kurczą się tak samo, choć te z bardziej obciążonych rzędów (rząd A i B ) ulegną z powrotem naciągnięciu naszym ciężarem. Niestety linki z tylnych rzędów (C, D, E) nie zostaną naciągnięte zmieniając niekorzystnie wyważenie i profil naszego skrzydła, co może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych. Jednym ze sposobów przywrócenia właściwego wyważenia i profilu skrzydła jest naciąganie linek znajdujących się w tylnych rzędach. Wykonuje się to w sposób następujący:

Zaczynamy od zamocowania taśm glajta za jego ucha, symetrycznie do czegoś solidnego.

Symetryczne mocowanie tasm do solidnego punktu

Skrzydło kładziemy górną powierzchnią na ziemi, krawędzią natarcia w kierunku taśm. My stajemy po środku skrzydła od strony krawędzi spływu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Unosimy krawędź spływu w środku skrzydła i znajdujemy  dwie linki z najbardziej tylnego rzędu umieszczone po obu stronach osi symetrii skrzydła. Linek sterówkowych nie naciągamy.

Zanim zaczniemy naciągać linki sprawdzamy ich symetryczność, aby zabezpieczyć się przed naciąganiem linek, które przez pomyłkę mogliśmy wziąć z różnych rzędów. Linki ciągniemy z jednakową i niewielką siłą podczas sprawdzania.

Symetrie sprawdzamy zarowno przed niciagnieciem jak i po naciegnieciu obu linek

Aby naciągnąć linkę ponad zaszyciem przetykamy podłużny przedmiot który posłuży nam jako uchwyt.

Ciagniemy linke poprzez dowolny uchwyt przetkniety przez linke

Ciągniemy z siłą pokazaną na zdjęciu. Linki paralotniowe mają większą wytrzymałość i jeśli podczas takiego naciągania zdarzy się jakąś urwać, to jest sygnał ostrzegawczy, że liny mogą być osłabione i należy skrzydło oddać do przeglądu.

Lekka osoba naciaga ze sporym dolozeniem swej masy

Po naciągnięciu pierwszej linki z pary porównujemy jej długość z linką nienaciągniętą, Zazwyczaj różnica długości pomiędzy linką nienaciągniętą i naciągniętą nie przekracza pięciu centymetrów.

Po naciagnieciu sprawdzamy roznice dlugosci linek

Następnie w ten sam sposób naciągamy drugą linkę i sprawdzamy, czy obie linki z pary mają taką samą długość.

Przed naciagnieciem sprawdzamy symetrie

Po naciągnięciu pierwszej pary bierzemy następne linki z tego samego rzędu i powtarzamy całą procedurę, aż do naciągnięcia wszystkich linek z tylnich rzędów. Tą czynność należy powtarzać zawsze gdy skrzydło nam złapie wilgoć i następnie wyschnie. Skurczenie się linek będziemy odczuwać poprzez trudniejsze stawianie skrzydła.

Zbigniew Gotkiewicz

Czyli gotek - założyciel PSP, lata od zawsze, startuje w zawodach, testuje skrzydła, uczy latać, ekspert od spraw bezpieczeństwa

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118