Pre World Games WrocloveCUP

World Games, zwane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich, to rozgrywana od 1981 międzynarodowa impreza, organizowana w rok po letnich igrzyskach olimpijskich przez International World Games Association (IWGA) pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). World Games mają za zadanie wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin, co umożliwiłoby włączenie ich do programu Igrzysk Olimpijskich.

W roku 2012 organizację tej imprezy powierzono miastu Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska, od 20 do 30 lipca 2017, pojawi się ok. 3 500 sportowców z ponad 100 krajów świata.

W roku 2014 FAI podjęło decyzję, że sporty lotnicze będą reprezentowały: Canoping Piloting (spadochroniarstwo z przelotem nad tzw. swoop pond – basenem z wodą), zamiast paralotniowej celności lądowania – slalomy motoparalotniowe oraz akrobacje szybowcowe.

Rozwój slalomów, duża liczba wypadków spowodowały, że w listopadzie 2015 na konferencji CIMA FAI podjęto decyzję o zaleceniu rozgrywania tych zawodów nad wodą. Polscy delegaci ostrzegali, że w takim razie stoi pod znakiem zapytania możliwość rozgrywania tej konkurencji we Wrocławiu.

W styczniu 2016 w Polsce odbyło się spotkanie z Markusem Haggeney – Dyrektor Sportu i Marketingu FAI, organizatorami TWG, Aeroklubem Polskim i Wrocławskim.  Markus Haggeney podjął decyzję, że skoro nie ma możliwości zorganizowania slalomów nad wodą to trzeba je zrobić nad ziemią, ze względu na konieczność przeprowadzenia wszystkich konkurencji lotniczych w jednym miejscu, czyli na lotnisku Szymanów.

Już w zeszłym roku podjęto decyzję, że latem na terenie Aeroklubu Wrocławskiego zostanie zorganizowana impreza testowa Pre World Games WrocloveCUP, w czasie której zostaną rozegrane Slalomowe Mistrzostwa Polski.

Podczas rozgrywanych w czerwcu Slalomowych Mistrzostw Europy w Hiszpanii odbyła się rozmowa przedstawicieli Aeroklubu Polskiego z przewodniczącym Komisji Mikrolotowej CIMA FAI Wolfgangiem Lintl, podczas której stwierdzono, że rozgrywanie konkurencji slalomowych nad ziemią stwarza zbyt duże zagrożenie dla zawodników i nie może być rekomendowane przez CIMA FAI.

W związku z tym zaplanowane Slalomowe Mistrzostwa Polski 2016 zostały zamienione na Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski w Konkurencjach Technicznych. Konkurencje na nich rozgrywane zaczerpnięte będą z katalogu tasków klasycznych zawodów motoparalotniowych, oraz z innych rozgrywanych eventów. Katalog obejmuje tylko konkurencje techniczne, takie jak: slalomy na tyczkach, szybko-wolno, celność lądowania, „touch and go”, przenoszenie piłek, konkurencje z wykorzystaniem swoop pond i inne.

Zawody będą rozgrywane w trzech klasach – PF1, PL1 i tandemy.

Organizator – Aeroklub Wrocławski – ustalił wpisowe w wysokości 300 zł.

Na terenie lotniska istnieje możliwość noclegu i wyżywienia, informacje na stronie organizatora.

Program:

29 czerwca – planowany przyjazd zawodników

28 czerwca – oficjalne otwarcie zawodów Pre World Games WrocloveCUP

28 czerwca – 3 lipca – konkurencje techniczne PPG, Akrobacja Szybowcowa oraz Canopy Piloting – (prędkość, lądowanie, dystans)

3 lipca – Master Day – konkurencje Freestyle i ceremonia zamknięcia

Na Pre World Games WrocloveCUP pojawią się ważne osoby związane z organizacją TWG 2017: Max Bishop – Wiceprezydent IWGA (były Sekretarz Generalny FAI), Markus Haggeney – Dyrektor Sportu i Marketingu FAI, Rob Hughes- Menager Sportu FAI (jednocześnie dyrektor generalny Mikrolotowych Mistrzostw Świata w Anglii), oraz wiele innych ważnych osobistości świata lotniczego.

Wszystkich pilotów PPG serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na oficjalnej stronie imprezy.

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118