Sytuacja na Żarze

Witajcie Piloci i Pilotki.

Od kilku dni sytuacja na startowisku Żar staje się bardzo napięta. Pojawiają się liczne wątpliwości i niedopowiedzenia w tej sprawie, dlatego spieszymy z wyjaśnieniami jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy.

 • Sytuacja z ATZ i Wojciechem Kosem (dyrektor GSS) – Każdy pilot powinien dla własnego bezpieczeństwa i podtrzymania dobrych relacji z GSS udać się przed lotami na briefing do Wojciecha Kosa, aktualnego p.o. dyrektora GSS. Podczas lotnych dni można go znaleźć najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie hangarów i pasa startowego. Jeżeli z jakichś powodów dotarcie na lotnisko jest niemożliwe albo dyrektora nie ma w pobliżu należy przynajmniej zgłosić się telefonicznie pod Jego numerem +48 691 555 511
 • Lądowisko po południowej stronie góry – Przypominamy, że bez względu na nieco chaotyczną sytuację związaną ze startowiskami, temat lądowisk pozostają bez zmian. W szczególności w dalszym ciągu zabronione jest lądowanie na pasie startowym szkoły szybowcowej. Teren przeznaczony dla paralotniarzy jest ograniczony z jednej strony hotelem, z drugiej białymi narożnikami wyznaczającymi pas. Oczywiście powinno się zachować stosowny margines i lepiej nie lądować „na gazetę”. O szczegółach opowie Wojciech Kos podczas briefingu.
 • Opłaty za korzystanie ze startowisk – Informujemy, że na chwilę obecną ani szkoła paralotniowa „Albatros”, ani żaden inny nieuprawniony podmiot czy osoba nie będzie pobierała jakichkolwiek opłat za korzystanie ze startowisk na Żarze. Członkowie Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego mają w ramach składki członkowskiej zapewnione korzystanie z wszystkich trzech startowisk. Zastrzegamy jednak, że opłaty za startowisko S i W leżą w gestii aktualnego dzierżawcy, czyli szkoły „Albatros” i jej właściciela – Wojciecha Owczarza. Aktualizacja na 29 sierpnia: W związku z oświadczeniem szkoły paralotniowej Albatros z dnia dzisiejszego piloci swobodni zostali całkowicie zwolnieni z opłat za korzystanie ze startowiska S i W, bez względu na przynależność klubową. Niniejszym publikujemy tekst tego oświadczenia, zamieszczonego pierwotnie na grupie FB Żar Paragliding:Informujemy, że startowisko , zachodnie i południowe wraz z półką, którego dzierżawcą jest szkoła paralotniowa Albatros, jest wolne od jakichkolwiek opłat startowych, dla członków PSP, BSP, oraz pilotów latających swobodnie i pilotów wykonujących nieodpłatne loty tandemowe. Dla pilotów latających zarobkowo jest opłata zgodnie z cennikiem umieszczonym w regulaminie znajdującym się w biurze szkoły Albatros na Górze Żar. Pieniądze te przeznaczone są na opłaty dzierżaw ww. startowisk, koszenie, wycinkę drzew i prace związane z obsługą startowisk.

  Szkoła Albatros

 • Uszczegóławiamy, iż Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe jest dzierżawcą startowiska północnego. Szkoła Albatros jak i ktokolwiek inny nie jest upoważniony przez Zarząd PSP do pobierania jakichkolwiek opłat za używanie tego miejsca. Jako PSP ponosimy corocznie koszta dzierżawy. Nie pobieramy i nie zamierzamy pobierać od nikogo opłat startowych, w szczególności od członków PSP oraz Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu drogą elektroniczną pod adresem psp@psp.org.pl O zmianach stanu faktycznego będziemy informowali na bieżąco.

// Edit by SP8EBC @ Tuesday Aug 29th 09:45PM

 

Pozdrawiamy,

Zarząd PSP

Paweł Warzybok

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118