Udało się! [Obrady Sejmowej Komisji Infrastruktury]

Wczorajszego dnia (25.08.2009) swoje obrady wznowiła Nadzwyczajna Komisja Sejmowa do rozpatrzenia rządowego projektu Ustawy o zmianie Ustawy Prawo Lotnicze. Te obrady były ukoronowaniem wysiłków prawnej grupy zadaniowej PSP. I zaowocowały.

Kiedy Poseł Arkadiusz Litwiński – przewodniczący komisji – zapytał na sali pełnej na oko 50-ciu przedstawicieli różnych stowarzyszeń i instytucji (począwszy od „Zielonego Mazowsza”, skończywszy na PLL LOT), czy są uwagi do propozycji rządowej dot. artykułu o nieuznawaniu unijnych świadectw kwalifikacji, to właśnie ręka PSP się podniosła, i głos PSP, w mocnej dyskusji z obecnymi na sali przedstawicielami ULC i Rządu, przekonał Komisję do usunięcia zapisu, który wszystkich posiadaczy licencji słowackiej, czeskiej itp., kierowałby do ULC po papierek uznający.

Za zrozumienie naszego stanowiska dzięki należą się wszystkim członkom komisji, którzy głosowali w naszej sprawie. Podziękowania mailowe za zrozumienie postulatu każda osoba posiadająca unijne świadectwo kwalifikacji może wysyłać na adres Przewodniczącego (arkadiusz.litwinski(małpa)sejm.pl), no i posłów obecnych na sali, którzy głosowali za naszą sprawą, a było ich czterech, tylko nie pamiętam dokładnie którzy (po prostu można podziękować wszystkim:
http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/Sklada6?OpenAgent&1834).

Pozbyliśmy się też wspólnymi siłami (AP i PSP, przy odnotowanym listownym wsparciu SILiP oraz przy zgodzie strony rządowej) wymogu o niekaralności wskazując, że (w skrócie) załatwiają to inne przepisy.

Wreszcie, mimo gorącej dyskusji niestety nie udało się usunąć przepisu, który każde miejsce, na którym odbywa się rocznie więcej niż 14 startów, nakazuje rejestrować w ULC jako lądowisko i uzganiać z władzami wykonawczymi gminy, na której się ono znajduje. Sprawa została wepchnięta w ostatniej chwili przez stronę rządową i udało się nam jedynie zaznaczyć, że w przypadku lotni i paralotni będzie to nieuzasadniona uciążliwość prawna. Ale nie wszystko jeszcze stracone.

Tym niemniej, jeśli chodzi o ratowanie wolnej konkurencji i swobodnego wyboru dla osób szkolących się – również na samolotach ultralekkich, nie tylko na lotniach i paralotniach – udało się. Jesteśmy zaj… szczęśliwi.

Pozdrawiam
Michał Smyk
PS. Trzymajcie kciuki, bo kwestia może jeszcze wrócić w parlamencie.

Paweł Warzybok

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118