Ustawienia LK8000 dla paralotniarzy

W związku z rosnącą popularnością oprogramowania wspierającego latanie LK 8000, (Strona programu LK8000,  polski opis programu oraz aktualne strefy udostępnione przez Grzegorza Czaplika) udostępniam kilka plików które przyspieszą konfigurację programu dla paralotniarzy i „spersonalizują„ działanie jednego z popularnych systemów nawigacji stosowanych do LK8000 tj. Modecom MX2 HD.

Pierwszy z plików, to plik konfiguracyjny dla paralotniarzy przygotowany na podstawie porad ze strony LK8000. Podany na końcu artykułu plik (MARIUSZ_COLT.acf) należy skopiować do katalogu LK8000\_Configuration. Następnie podczas uruchamianiu programu, należy go wskazać jako plik startowy klikając w „profile/statek powietrzny/MARIUSZ_COLT.acf”. Po uruchomieniu programu, ustawienia można dostosować i nadać plikowi swoją niepowtarzalną nazwę. Kolejne udostępnione pliki to tapety paralotniowe i lotniowe, które możemy wykorzystać w popularnej nawigacji Modecom MX 2 HD (rozdzielczość 800×480 pikseli). Pliki zostały udostępnione dzięki autorom zdjęć.

Markowi Wysockiemu:

fot. Marek Wysocki

oraz Piotrowi Oryniakowi i Pawłowi Kozarzewskiemu:

fot. Piotr Oryniak i Paweł Kozarzewski

Modecom MX2 HD to dość przystępna cenowo i dobra jakościowo nawigacja. Posiada ona fabrycznie odblokowany system, dzięki czemu nie musimy przeprowadzać skomplikowanych operacji w celu wgrania i uruchomienia LK8000. Przed przystąpieniem do wgrania LK8000 do urządzenia, rekomenduję dokonać aktualizacji oprogramowania. Pliki oraz instrukcja aktualizacji są dostępne pod następującym adresem, na stronie firmy Modecom.

Sam proces aktualizacji jest bardzo prosty i polega na wgraniu na kartę pamięci ściągniętych plików i włączeniu nawigacji. Aktualizacja udostępnia nam folder „ulubione” w którym możemy zamieścić skróty do innych wgranych w nawigacji aplikacji. Skopiowane do pamięci nawigacji tapety możemy dowolnie zmieniać wchodząc w „Ustawienia/tapety”

Dodatkową ciekawostką jest możliwość zmiany ekranu powitalnego podczas włączania nawigacji. Wystarczy zmiana nazwy pliku wybranej tapety na „LOGOPF05” i umieszczenie jej jednorazowo na karcie pamięci (plik aktualizacji i tapety startowej przed drugim uruchomieniem nawigacji należy wykasować z karty).  Plik przed skopiowaniem do nawigacji można edytować np. w Paint i wkleić do niego np. swój numer telefonu. Być może pomoże to kiedyś w odzyskaniu zaginionej nawigacji.

Gotowe pliki do pobrania są dostępne tutaj.

Ustawienia GPS w LK800 (Modecom MX2 HD)

W związku z pytaniami odnośnie konfiguracji ustawień GPS w nawigacji Modecom MX2 HD pod LK8000 informuję, że w zakładce „konfiguracja urządzeń”- urządzenie A mam ustawione na :
Nazwa: Generic
Port: Com 1
Prędkość: 4800  8bit
Urządzenie B: Disabled

Przy pierwszym uruchomieniu LK8000 w nowym urządzeniu proponuję wybrać się na krótki spacer. Ustawiając urządzenie w domu (balkon) miałem problemy ze złapaniem fixa.
Po wyjściu na zewnątrz złapałem fixa w kilkadziesiąt sekund i od tej pory urządzenie znajduje mi satelity będąc umiejscowione nawet metr od okna.

Życzę miłego użytkowania.

Mariusz Nowacki

Prezes PSP. W stowarzyszeniu zajmuje się tematem ubezpieczeń oraz Polską Ligą Paralotniową. Zawodowo inżynier budownictwa. Inne pasje: pływanie na wakeboard, fotografia lotnicza

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118