Zezwolenia na starty z Kopy w Karkonoszach

Osobom planującym w tym sezonie starty po polskiej stronie Karkonoszy przypominamy, że jedynym legalnym miejscem, z którego można to robić jest Kopa w Karpaczu. Starty można wykonywać od 1 czerwca. Obecnie trwa okres ochronny m.in. cietrzewia. Należy też pamiętać o obowiązkowych imiennych zezwoleniach na starty z Kopy, które wydaje dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Zachęcamy do składania odpowiednich dokumentów, co można zrobić na 3 sposoby:

 • osobiście w siedzibie KPN-u (Sobieszów – dzielnica Jeleniej Góry, u podnóża Chojnika)
 • listownie (dokładny adres na stronie www KPN)
 • drogą mailową na adres: sekretariat@kpnmab.pl

Przy założeniu, że o zezwolenie staramy się drogą mailową (co chyba jest najprostszą formą) pamiętamy o trzech dokumentach, które trzeba dołączyć do maila:

 1. Skan wypełnionego i podpisanego Wniosku, który pobrać można tutaj. We wniosku w pozycji „orientacyjne terminy startów” wystarczy wpisać np. czerwiec-grudzień 2014, a jeśli chodzi o „planowaną liczbę startów” można wpisać np. 10.
 2. Skan Świadectwa Kwalifikacji lub zagranicznego odpowiednika uprawnień.
 3. Skan ważnej polisy ubezpieczenia OC.

UWAGA: Osoby, które starały się o zezwolenie w ubiegłym sezonie powinny np. w treści maila napisać kilka zdań „sprawozdania” na temat tego ile razy i w jakich mniej więcej terminach startowały z Kopy w zeszłym roku (ten wymóg zapisany jest w Zarządzeniu dyrektora KPN-u, ale nie trzeba się silić na jakieś elaboraty).

Jeżeli ktoś z zezwoleniem w zeszłym roku nie leciał z Kopy ani razu, albo nie zgłosił sms-em żadnego lotu, powinien napisać choć w jednym zdaniu np.: W zeszłym sezonie nie udało mi się wystartować z Kopy ani razu, ponieważ nie miałem szansy odwiedzić Karkonoszy, miałem kontuzję, przerwę w lataniu… cokolwiek. Takie wymogi zostały na nas nałożone.

Co do samych startów, zasady opisane zostały m.in. w Zarządzeniu na stronie KPN-u. Pamiętajmy o konieczności wysłania maila albo sms-a rano przed lataniem na jeden z adresów lub numerów, które będziecie mieli na zezwoleniu. Może to wyglądać np. tak: 'Jan Kowalski, nr zezwolenia .., dziś latanie z Kopy”.

Zeszły rok był rekordowy, jeśli chodzi o dni lotne na Kopie, zwłaszcza lipiec. Korzystało z tego wielu pilotów, dużo więcej niż wydano zezwoleń, co niestety rzucało się w oczy parkowcom, którzy mieli o to do nas pretensje. Dlatego prosimy jeszcze raz o składanie dokumentów o zezwolenia. Koszt ich wydania to 20 zł, odbierać je należy osobiście w siedzibie KPN (płacąc na miejscu w kasie), ale tym, których znam i spotykam na startowiskach tradycyjnie mogę zaoferować pomoc i odebrać zezwolenie (mieszkam niedaleko). Wystarczy do mnie napisać albo zadzwonić.

W razie jakichś pytań służę pomocą. Mój tel. 501 trzy szóstki 945

logo_kkp

Pozdrawiam
Zbig (Zbyszek Deka) – Karkonoski Klub Paralotniowy

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118