Task 3 Results
Sorry, but we are not able to place the results on Airtribune. Here they are:
Sorry, but we are not able to place the results on Airtribune. Here they are:
Po dzisiejszej aktualizacji Darek skacze ładnych kilkadziesiąt punktów do przodu, poprawiwszy lot zagraniczny z końcówki września 2014. Jest tym samym tylko 4 punkty za Michałem!
Podczas obecnych Mistrzostw Polski używany jest system punktacji ze współczynnikiem FTV. Poniżej krótkie wytłumaczenie, jak on działa.
FTV – Fixed Total Validity
System FTV służy do odrzucania najsłabszego wyniku pilota podczas zawodów, a dokładnie najsłabszego x% jego punktów. Jest on obecnie coraz częściej używany na zawodach paralotniowych i lotniowych, także na najważniejszych imprezach, jak mistrzostwa świata i Europy, czy PWC. Taka punktacja ma zachęcić pilotów do podejmowania większego ryzyka na trasie (w sensie wyniku), oddzielania się od grupy i szukania własnych pomysłów na konkurencję. Latać na przedzie i samemu jest o wiele trudniej, dlatego FTV częściowo niweluje to ryzyko. Czytaj dalej
Prezentację sponsorów rozpoczynamy od dużej niespodzianki. W klasyfikacji sport (czyli skrzydła maks EN-C) zwycięzca otrzyma nowiuteńką Carrerę+ od GINa, czyli podrasowaną wersję Carrery, która dopiero co wyszła na rynek. Ogromne podziękowania dla Petry Slivovej za tak niesamowitą nagrodę. A dystrybutorem GINa na Polskę jest http://www.
Duże marzenie Pawła, do którego przygotowywał się ponad 5 lat (wtedy po raz pierwszy został przyjęty do wyścigu) spełniło się w piątek 17 lipca 2015. Paweł pokonał trasę 1038 km przez 6 państw i 10 punktów zwrotnych w 11 dni i 20 godzin. Jednak, żeby dotrzeć do celu musiał przelecieć 1617 km i przejść 584 km (czyli w sumie 2201 km). W sumie podczas całego wyścigu wykręcił prawie 100 km wysokości i wspiął się w górę na 57 km! Te liczby powinny przekonać każdego, że Red Bull X-Alps jest najtrudniejszym wyścigiem na świecie.
Paweł – ogromne gratulacje. Pewnie o tym wiesz, ale cała paralotniowa Polska śledziła Ciebie przez całą drogę, a ostatniej nocy większość z nas wzięła Night Passa razem z Tobą. Jesteś WIELKI! Gratulacje także dla Piotrka, Fiemki i Henia – godnie Ciebie wspierali.
Legenda
Kierunek wiatru odpowiedni do startu
Kierunek wiatru, przy którym start może być utrudniony
Kierunek wiatru nieodpowiedni do startu
Porywy wiatru
Stacja meteo dostępna pod adresem: http://skrzyczne.pogoda.cc/
Położenie: Szczyrk koło Bielska-Białej
Rodzaje możliwych lotów: zloty, żagiel, termika
Opis terenu:
deniwelacja: 650 m;
wyciąg krzesełkowy;
korzystne kierunki wiatrów: E, N, W;.
Start wschodni [E]: Z górnej stacji kolejki schodzimy ok. 200 m trasą narciarską FIS (Czarną) w kierunku północnym. Stromy stok umożliwiający latanie na żaglu przy stosunkowo słabym wietrze. Startowisko odnowione, poszerzone i wyrównane dzięki ogromnej pracy BSP.
Start północny „FIS”: Zaraz obok startu wschodniego z trasy narciarskiej. Podłoże gładkie trawiasto-kamieniste. Po lewej stronie plot i wyciąg orczykowy. Ze względu na niekorzystny kształt zbocza żagiel raczej nie występuje (wiatr N). Turbulencja przy silnym wietrze. Na wprost startu las, ale wyraźnie niżej.
Start północno-zachodni [NNW] „Kaskada”: Z górnej stacji kolejki schodzimy ok. 200 m trasą narciarską Kaskada (Czerwoną). Po prawej stronie płot (siatka druciana) i wyciąg orczykowy, po lewej drewniana barierka (już niejeden w nią przyłożył). Możliwe loty żaglowe na północno-zachodnim i zachodnim zboczu Skrzycznego.
Start zachodni: Z górnej stacji kolejki schodzimy ok. 300 m trasą narciarską Ondraszek (niebieską), z trasy skręcamy w przecinkę w lewo pod górę, wychodzimy na karczowisko. Start wyłącznie alpejką (konieczny wiatr). Na wprost startu las w małej odległości (częste przypadki zdobywania sprawności dendrologa). Możliwe loty żaglowe na zboczu zachodnim i północno-zachodnim. Możliwa silna turbulencja szczególnie przy odchyłce wiatru południowo-zachodniej (zawietrzna od Małego Skrzycznego).
Lądowiska:
„Kaimówka” (Kaimowe pole) – oznaczone rękawem koło wyciągu orczykowego oraz inne laki przylegające do Szczyrku na stokach Skrzycznego. W okresie letnim unikać lądowania na nie skoszonej trawie („w szkodzie”). Uwaga na stojaki do suszenia siana i dziury w ziemi po nich. W dni termiczne bywa tu bardzo turbulentnie. Należy uważać na kierunek wiatru, który często jest inny, niż na górze i czasami zmienia się szybko (termika). Kierunek wiatru można zwykle ocenić po dymach z kominów. Znane są przypadki „wykręcenia” się z małej wysokości znad lądowiska.
Szczyrk górny – alternatywne lądowisko, które może być dobrym wyborem gdy zbyt dużo osób podchodzi do lądowania na Kaimówce. Duża, szeroka i płaska łąka. Przy mocniejszym wschodnim wietrze jest ono też mniej osłonięte drzewami mogącymi generować rotor. Znajduje się na zachód od Kaimówki, pod koniec pasma pól ciągnących się wzdłuż północnego stoku Skrzycznego. Koordynaty to 49.700183, 19.000706
Dojazd: Samochodem – z Bielska-Białej do Szczyrku, tam prosto główną drogą aż do stacji kolejki linowej (po lewej stronie), wiele parkingów w pobliżu. Autobusem – z dworca autobusowego w Bielsku-Białej co godzinę lub częściej kursuje autobus w kierunku na Szczyrk-Salmopol, który zatrzymuje się koło stacji kolejki.
Ocena terenu: Chyba najlepsze miejsce do turystycznego i wyczynowego latania w Polskich górach.
Zaplecze socjalne: Szczyrk jest jedną z najlepiej rozwiniętych pod tym względem miejscowości (uwaga na ferie zimowe – wtedy może być trudno coś znaleźć). Miejsce glajciarskie – u Tadka – dom, w którym wynajmuje pomieszczenia szkoła latania, bardzo blisko stacji kolejki.
Gratulujemy Michałowi Olszewskiemu dwóch pięknych przelotów – trochę opóźnienia w ręcznym wprowadzaniu, ale już są. Obejmujesz prowadzenie! Gratulacje również dla Jacka. Poza tym chwilowy zastój – czyżby pogoda?
Ze względów organizacyjnych edycja Ligi Motoparalotniowej w Pińczowie zostaje przeniesiona na 29-30 sierpnia. Przyczyny zmiany terminu leżą po naszej stronie i organizator lokalny nie ma nic z tym wspólnego. Okazało się że dotychczas planowany termin wypadł w zbyt napiętym czasie rozgrywania innych zawodów i braki kadrowe w obsłudze zawodów nie gwarantują prawidłowego ich przeprowadzenia. Nowy termin to jednocześnie zakończenie wakacji, co jeszcze bardziej uatrakcyjni tę edycję. Organizator lokalny zapewnia atrakcje w postaci kuchni polowej i chce stworzyć atrakcyjny pobyt zawodnikom i pozostałym uczestnikom zawodów.
Za zmianę przepraszamy i zapraszamy do rejestracji na nowy termin i pozostałe edycje Ligii.
Osoby, które chcą wziąć udział, są proszone o ponowną rejestrację.