Pararudniki – nieco informacji

W dniach 24-26 maja 2013 odbędą się pierwsze zawody PPG/PPGG z cyklu Polskiej Ligi Motoparalotniowej. Ta edycja zawodów jest organizowana przez Aeroklub Częstochowski, przy udziale Adama Paski (trenera Mikrolotowej Kadry Narodowej), Paramotor Team Poland oraz Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego. Swój udział zapowiedzieli zawodnicy Kadry Narodowej oraz wielu znanych i lubianych w naszym środowisku pilotów.

Spotykamy się w piątek wieczorem 24 maja na lotnisku w Rudnikach. Od godziny 18 będziemy prowadzić rejestrację zawodników, a około godziny 21 rozpocznie się pierwsza odprawa. Ważne, aby wszyscy piloci uczestniczący w zawodach stawili się na tej odprawie. Zostaną omówione zasady ruchu na lotnisku, jakie będą nas obowiązywały w czasie tych zawodów. Zostaną również omówione poranne konkurencje sobotnie.

W sobotę 26 maja wcześnie rano wystartujemy do konkurencji nawigacyjnych, które powinniśmy zakończyć przed godziną 10, tak aby móc skorzystać z tego co organizatorzy zaplanowali w programie Targów Lotnictwa Lekkiego. Po południu (w sobotę), rozegramy konkurencje ekonomiczne i slalomowe. Ponieważ liczymy na udział publiczności to postaramy się, aby konkurencje były widowiskowe – również dla zawodników.

Zaraz po zakończeniu konkurencji odbędzie się pokaz filmów, a po nim HANGAR-PARTY. Od siebie dodam, że to najwięcej w czasie wieczorno-nocnych pogawędek można się dowiedzieć o tym co „w trawie paralotniowej piszczy”, kto jest kto i dlaczego oraz jak „lepiej” nie latać.

Na szczęście to są zawody i na ogół zanim słońce wstanie wszyscy grzecznie śpią – nawet jeśli tylko kilka minut, dlatego wstajemy w niedzielę rano, żeby skorzystać z szansy na uzyskanie dodatkowych punktów do rankingu PLMP i polecieć jeszcze jakieś konkurencje. Konkurencje zakończymy około godziny 10, a edycję „Pararudniki” zakończymy rozdaniem nagród dla najlepszych pilotów w klasyfikacji ogólnej tych zawodów oraz pamiątkowych dyplomów.

Pararudniki 2013

Kilka uwag organizacyjnych:

 1. Na zawodach będzie wpisowe w wysokości 30 pln, wpłacamy je przy rejestracji w Biurze Zawodów najpóźniej w piątek wieczorem, wpisowe w całości przeznaczone jest na koszty związane z zakupem koszulek, map, numerów startowych na kask i skrzydło dla wszystkich zawodników i mamy nadzieję, że nikogo nie zniechęcą do udziału.
 2. Istnieje możliwość nocowania pod namiotem na lotnisku lub w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych czy hotelach. Namiotowicze będą mieli możliwość skorzystania z toalet i natrysków w hoteliku na lotnisku. Nie ma już miejsc noclegowych w samym hoteliku, ale najprawdopodobniej Dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego na czas trwania zawodów zorganizuje kilka przyczep kempingowych 3-4 osobowych, ustawionych na terenie lotniska, w których komfortowo można będzie odpocząć po zawodniczym wysiłku – zwłaszcza po konkurencji hangar-party. Jeżeli sprawa przyczep się wyklaruje, to poinformujemy o kosztach. Dodam, że przyczepy są w doskonałym stanie.
 3. W czasie zawodów na lotnisku będzie się odbywał spory ruch. Będą latały samoloty, będą skakać skoczkowie spadochronowi, będą holowane paralotnie i szybowce, dlatego ważne, aby stosować się do zasad, jakie zostaną podane na odprawie do zawodów, a w czasie lotów uważnie obserwować sytuację w powietrzu.
 4. Na terenie lotniska jest kawiarnia, w której można zjeść śniadanie, obiad, kolację czy napić się kawy..
 5. Dla zawodników będzie wyznaczona strefa i parking, gdzie będzie można zaparakować auta i sprzęt.

Program targów oraz wszelkich wydarzeń zorganizowanych na Pararudnikach można znaleźć na stronie http://www.pararudniki.pl/

Tomek Surma

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118