Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2015 – propozycja

Niedługo będziemy składać ofertę na organizację PMP 2015. Już od miesiąca rozważamy różne opcje, rozmawiamy z lokalnymi klubami z wybranych miejsc, a także z pilotami. Jeszcze w zeszłym roku powstał plan, żeby w 2015 r. pojechać do Serbii (Kopaonik), jednak po tegorocznych nieudanych Mistrzostwach Słowenii oraz Mistrzostwach Świata i wysłuchaniu opinii będących tam pilotów, zdecydowanie odkładamy ten pomysł na później, pewnie dużo później. Wytypowaliśmy zatem dwa inne miejsca i do 15 października chcemy zdecydować się na jedno z nich.

Pierwszym jest Kruszewo w Macedonii, znane już zdecydowanej większości pilotów. Podczas rozgrywanych tam w 2012 r. MP pogoda nie była rewelacyjna, powietrze zbyt stabilne, ale jednak mimo tego rozegrane zostały 4 konkurencje. W przyszłym roku planowanych jest tam kilka imprez, nie ma więc jeszcze ustalonego konkretnego terminu – na pewno będą tam Pre-Europeans, czyli zawody testowe przed Mistrzostwami Europy 2016 (powinny się odbyć w przedziale 11-25 lipca, czyli biorąc pod uwagę PWC w Portugalii, najpewniej w tygodniu po). Możliwe, że pojadą tam Brytyjczycy, którzy się wahają między Turcją a Macedonią. Także Ukraińcy mają plany na Kruszewo.

Drugim miejscem jest Gemona we Włoszech, gdzie w tym roku po raz pierwszy odbyły się duże międzynarodowe zawody – British Open. Wszyscy, którzy tam wystartowali chwalili sobie zarówno miejscówkę, jak i lokalną organizację. Latanie jest ciekawym połączeniem górskiego i po płaskim (jak widać z tracków poniżej – prawie pół na pół). Pomimo tego, że samo startowisko nie jest znane, to miejsce będzie „znajome” dla wszystkich latających w Tolminie, Meduno czy Bassano. Lokalny klub jest bardzo chętny, żeby nas przyjąć w przyszłym roku, gdyż nie mają nic zaplanowanego, a w roku 2016 odbędzie się tam ponownie British i prawdopodobnie PWC.

W obu przypadkach chcemy połączyć nasze mistrzostwa z mistrzostwami innego kraju. Wstępnie zainteresowani są Słowacy, Litwini, Ukraińcy i Węgrzy, jednak oni podejmują decyzje później – pod koniec roku lub na początku przyszłego.

Poniżej przedstawiamy więcej informacji o wybranych miejscach. Zależy nam na Waszej opinii, którą prosimy przedstawiać w dyskusji na grupie zawodniczej (jeżeli ktoś nie ma do niej dostępu, to proszę wysłać prośbę o zaproszenie na adres KLiP: pilotparalotni (na) gmail kropka com). Możecie też zostawiać komentarze poniżej artykułu. Nie robimy w tym przypadku typowego głosowania, gdyż musimy wziąć pod uwagę także aspekty organizacyjne. Prosimy Was jednak o zagłosowanie w ankiecie dotyczącej organizacji mistrzostw w Polsce.

Kalendarz 2015

Poniżej kalendarz imprez, które musimy (na zielono) oraz powinniśmy (na niebiesko) wziąć pod uwagę planując nasze zawody. Na razie są to jedyne imprezy, których terminy znamy.

zawody2015

Kruszewo / Macedonia

Poniżej tracki z konkurencji Pucharu Świata w 2014 r. (19-26 lipca). Pilot: Maniek (tracki do obejrzenia na xcportal)

Możliwe terminy:

 • cały czerwiec
 • 28 czerwca – 5 lipca
 • 26 lipca – 1 sierpnia
 • 1-7 sierpnia
 • Stabilniejsza pogoda (w porównaniu z Alpami)

  Bezpieczne latanie – praktycznie cały czas po płaskim, wysoko nad terenem

  Relatywnie tanio na miejscu

  Wpisowe może się zamknąć w kwocie 120-140 EUR

  Trening dla kadry przed Mistrzostwami Europy 2016

  Teren znany już dla wielu pilotów

 • Daleko (plus granice) – Bielsko, Rzeszów – ok. 1400 km, Wrocław – ok. 1600 km

  Nie w UE (np. nie działa EKUZ)

  Przełożenie zawodów w przypadku złej pogody będzie bardzo trudne

Gemona / Włochy

Poniżej tracki z British Open 2014 (1-7 czerwca). Pilot: Janek (tracki do obejrzenia na xcportal)

Możliwe terminy:

 • 3-9 maja
 • czerwiec
 •  Blisko, naprawdę rzut beretem

  Ciekawe, zróżnicowane latanie – konkurencje można rozkładać zarówno w górach, jak i po płaskim

  Trening przed PWC w 2016 r. (prawdopodobnie)

  Większa cywilizacja

 •  Wyższe wpisowe (ca. 160 EUR)

  Mniej przewidywalna pogoda

  Małe możliwości przełożenia zawodów w przypadku złej pogody i wysokie tego koszty (sama rezerwacja przestrzeni powietrznej kosztuje 750 EUR)

Czy MP powinny się odbywać w Polsce?

Po tegorocznych PMP na Żarze opinie co do organizacji MP w Polsce były mocno podzielone. Z jednej strony okazało się, że „da się” i nawet w trudnych warunkach dobrzy piloci sobie poradzą i nie wylądują w Kozubniku. Z drugiej strony były głosy, że (zwłaszcza) dla zawodników z kadry dwie edycje to zbyt duże obciążenie czasowe, a także obciążenie finansowe dla osób mieszkających za granicą (a takich jest kilka, także w kadrze). Ten rok był też jednak specyficzny, gdyż w jednym sezonie zebrały się aż 3 imprezy 2-tygodniowe (dwa Superfinały i Mistrzostwa Świata). Oczywiście największą niewiadomą jest u nas pogoda i na to nie ma żadnej recepty. Można się zastanowić, czy nie lepiej planować jednak edycję „polską” jako pierwszą, wtedy w razie niepogody można ją odwołać bez większego żalu. Proszę wypowiedzcie się na ten temat w ankiecie poniżej. Nie jest powiedziane, gdzie takie zawody miałyby się odbywać – nie musi to być koniecznie Szczyrk-Żar, pewnie znalazłyby się u nas jeszcze 2-3 miejsca, gdzie można by się o to pokusić. Proszę Was o przedstawienie się w ankiecie, żeby uniknąć wielokrotnych głosów, a także, żeby móc później „zmotywować” osoby, które głosu nie oddały.

Bardzo proszę o zabranie głosu jedynie osoby startujące w zawodach lub mające zamiar wystartować w przyszłym roku.

[wpgform id=’6851′]

A teraz ogłoszenie

Organizator zawodów poszukuje osoby, która mogłaby dołączyć do naszego teamu i zająć się sponsorami, a także rozmowami z mediami. Z założenia ma być to zupełnie samodzielne „stanowisko”, które ma do wypełnienia dwa zadania: pozyskiwanie i obsługa sponsorów oraz koordynacja kontaktów z mediami. Dobrze, żeby to była osoba latająca lub w jakiś sposób związana z lataniem, ale osoby spoza środowiska też będą mile widziane. Jeżeli jest ktoś chętny lub może zna osobę, która by nadawała się do takiego zadania, to prosimy o kontakt (sport@psp.org.pl). W ramach współpracy proponujemy w zamian m.in. prowizję od uzyskanej kwoty sponsoringu.

 

Dodaj komentarz

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118