Komunikat bezpieczeństwa – Niewłaściwe montowanie zawleczek do zapasu

W uchwytach do zapasów wyposażonych w dwie zawleczki wykonane z postaci wąsów z tworzywa sztucznego o różnej długości może wystąpić takie przełożenie tych wąsów przez pętelki zamykające kontener z zapasem, że uniemożliwi to użycie zapasu.

Błąd polega na przeprowadzeniu dwóch zawleczek przez tą samą pętelkę zamykającą kontener. Wtedy dłuższy wąs blokuje dwie pętelki przechodząc zarówno przez jedną pętelkę, jak i przez drugą, natomiast krótszy wąs blokuje tylko jedną pętelkę. Podczas ciągnięcia za rączkę zapasu krótszy wąs wychodzi z pierwszej pętelki, dłuższy wąs wychodzi z drugiej pętelki, ale pierwsza pętelka jest wciąż zablokowana dłuższym wąsem. W tym czasie naciąga się taśma łącząca rączkę zapasu z kopertą zapasu co uniemożliwi dalsze wyciąganie dłuższej zawleczki z pierwszej pętelki i w ten sposób zostaje zablokowane wyciągnięcie zapasu z kontenera uprzęży.

dwie zawleczki w jednej petli
dwie zawleczki w jednej petli powiekszenie

Zbigniew Gotkiewicz

Czyli gotek - założyciel PSP, lata od zawsze, startuje w zawodach, testuje skrzydła, uczy latać, ekspert od spraw bezpieczeństwa

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118