Polska Liga Paralotniowa to seria weekendowych zawodów przelotowych organizowanych w Polsce, które odbywają się od 2007 r. Są to imprezy sportowe zarówno dla początkujących paralotniarzy, jak i doświadczonych pilotów. Dla tych pierwszych jest to świetna okazja, aby przygotować się do startu w zawodach międzynarodowych: nauczą się na czym polegają takie imprezy, jak wyglądają konkurencje przelotowe, jak przygotować do nich GPS, jak oblicza się punktację i będą mogli podpatrywać bardziej doświadczonych kolegów. Natomiast piloci, którzy znają już smak rywalizacji, będą mieli okazję ścigać się z najlepszymi w polskich górach i na polskich równinach.

Od 2010 roku organizatorem generalnym Ligi jest Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe, które realizuje ten projekt we współpracy z regionalnymi aeroklubami, stowarzyszeniami i klubami. W sezonie 2014 cały cykl będzie się składał z czterech imprez, z których trzy odbędą się w górach: w Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Żywieckim i Karkonoszach, a jedna za wyciągarką w Michałkowie.

Każda z edycji Ligi zakończy się wyłonieniem zwycięzcy. Będzie też prowadzona klasyfikacja generalna, na którą złożą się 2/3 najlepszych konkurencji zawodnika ze wszystkich zawodów. Zgodnie z tą punktacją na koniec sezonu zostaną ogłoszeni zwycięzcy w klasach: Otwartej, Sportowej, Rekreacyjnej, Kobiecej i Drużynowej. W sezonie 2014 po raz pierwszy wyłonimy także „króla gór” i „króla równin” (albo królową).

Konkurencje PLP będą układane w oparciu o szerokie możliwości nowoczesnych zadań obszarowych (z ang. Assigned Area Tasks – AAT). Więcej o tego typu konkurencjach w artykule Witolda 'Vikinga’ Wojciechowskiego.

Wyniki, relacje i zdjęcia z lat 2007-2010 znajdują się na starej stronie Ligi.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pilotów oraz osoby towarzyszące.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118