Komunikat bezpieczeństwa – uchwyty do wyciągania zapasu

Na podstawie zgłoszenia jednego z pilotów zaistniała konieczność sprawdzenia prawidłowości wykonania uchwytów służących do wyciągania zapasu paralotniowego. Zgłoszone zastrzeżenia dotyczą uchwytu z uprzęży Levity firmy Mac Para, ale mogą dotyczyć także innych modeli uprzęży, także z innych firm.

Ogólny wygląd uchwytu zapasu:

photo_1_raczkamacpara

 

Zastrzeżenia dotyczące wszycia tasiemki mocującej zawleczkę: Zawleczka mocowana jest jedynie poprzez dwa wkłucia igły, co jest ilością niewystarczającą dla zapewnienia niezawodności tego elementu.

photo_3_wszyciepentlinajednymsciegu

 

photo_2_mocowaniezawleczki

 

Tasiemka która łączy kopertę zapasu z uchwytem zapasu została wszyta w podobny sposób, mimo że siły tu działające mogą być dużo wyższe w czasie rzutu zapasu, niż te działające na zawleczki.

photo_4_wszycietasiemki

 

Jest to zobrazowane podczas naciągania tasiemki tak jak w czasie rzutu

photo_5_raczkapodczasrzutu

Dlatego posiadacze uchwytów tego typu powinni sprawdzić jak u nich został wykonany ten element i w razie wątpliwości samodzielnie za pomocą igły i nici poliestrowej wzmocnić wykonanie wskazanych połaczeń, lub odesłać uchwyt do poprawy przez producenta jeśli ten wcześniej nie wykona  akcji wymiany elementu na lepiej wykonany.

Zbigniew Gotkiewicz

Czyli gotek - założyciel PSP, lata od zawsze, startuje w zawodach, testuje skrzydła, uczy latać, ekspert od spraw bezpieczeństwa

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118