Pierwsza edycja PLMP za nami

Minęło już trochę czasu od zakończenia pierwszych zawodów z cyklu PLMP ale dopiero teraz pojawia się chwila na napisanie tutaj kilku słów.

Swój udział w zawodach zgłosiło 62 osoby, z czego do rejestracji w biurze zawodów, zgłosiło się 55 osób – to zdaniem wielu osób, najliczniejsza obsada w zawodach PPG/PPGG w naszym kraju, co nas niezmiernie cieszy. Frekwencja nas nieco zaskoczyła, bo prognozy pogody nie były zbyt optymistyczne. Nie mniej rejestracja odbyła się dość sprawnie i zgodnie z planem o godzinie 21 w piątek (24 maja 2013), odbyła się pierwsza odprawa na której omówione zostały najważniejsze kwestie organizacyjne, oraz wyznaczono godzinę rozpoczęcia pierwszej konkurencji w sobotę.

Na starcie do konkurencji nawigacyjnej zgłosili się prawie wszyscy piloci. Po odprawie i omówieniu zasad, zostało otwarte okno startowe, ale przed startem zawodnicy musieli pobrać mapę i przygotować się do wykonania zadania. Czas na opracowanie był limitowany ale na tyle długi, że wszyscy zdążyli odlecieć przed zamknięciem okna startowego. Trasa miał długość niespełna 60 km, ale zawierała punkty jawne i ukryte. Tylko precyzyjne przeloty w korytarzu o szerokości 200 metrów dawały szansę na zdobycie 100% punktów – dokonał tego tylko jeden pilot, a pozostali byli „o mały włos”. Kilku pilotów zakończyło przelot lądowaniem poza lotniskiem, ale szybko udało się ich odnaleźć i zwieźć do bazy.

Wieczorem odbyła się konkurencja 'ekonomiczna’. Zawodnicy otrzymali po 1,5 litra paliwa i mieli za zadanie pokonać jak największą liczbę 'okrążeń’ nad lotniskiem po wyznaczonej trasie. Konkurencja dość widowiskowa z uwagi na dużą liczbę paralotni w niewielkiej odległości od publiczności.

W niedzielę rano rozegrane zostały konkurencje slalomowe składające się z dwóch przelotów na ósemce. Wyraźnie było widać, że w tej kategorii dokonał się w ostatnim czasie największy postęp. Impreza zakonczyła się dekoracją zwycięzców w niedzielne popołudnie.

W imieniu własnym oraz Polskiego Stowarzyszenia Parlotniowego, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że PLMP wystartowała, a pilotom za liczny udział w zawodach. Jesteśmy zmotywowani do dalszych działań, widząc realne zapotrzebowanie. Mamy nadzieję, że wszelkie niedociągnięcia będziemy sukcesywnie eliminować.

Juz wkrótce kolejna edycja – tym razem to Mistrzostwa Polski, które odbędą się w tym samym miejscu czyli w Rudnikach, w dniach 23-28 lipca 2013. Liczymy, że pogoda dopisze a frekwencja bedzie równie wysoka.

Tomek Surma

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118