Uprząż Genie Race 3 – komunikat bezpieczeństwa

5 czerwca firma GIN Gliders opublikowała ważną informację dotyczącą bezpieczeństwa dla posiadaczy uprzęży Genie Race 3, związaną z przypadkiem, kiedy podczas ratowania się na zapasie nie wytrzymała V-taśma w miejscu podczepienia do uchwytów na taśmach naramiennych (komunikat nie precyzuje, jakie były tego konsekwencje).

Po zbadaniu sprawy przez producenta okazało się, że połączenie w tej uprzęży mogło zostać osłabione podczas poprzedniego użycia zapasu. Dalsze testy wykazały, że główne połączenie V-taśmy do uprzęży spełnia normy certyfikacyjne. Testy krótszej taśmy służącej do podczepienia zapasu z przodu wykazały, ze jej połączenie wytrzymuje ponad 2000 kg.

Wszyscy piloci, którzy używali już zapasu w tej uprzęży, powinni sprawdzić połączenie V-taśmy z uprzężą przed kolejnym lotem.

Gin zaleca, żeby wszyscy posiadacze uprzęży Genie Race 3 używali stalowych deltek (o wytrzymałości minimum 1000 kg) do połączenia V-taśmy z frontowymi uchwytami do zapasu z przodu taśm naramiennych, tak jak to przedstawiono na ilustracji. Komplet dwóch deltek można otrzymać bez opłat od dystrybutora Gina.

Przed modyfikacją
Przed modyfikacją
Po modyfikacji
Po modyfikacji

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, należy skontaktować się z dystrybutorem Gina na Polskę lub bezpośrednio z producentem.

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118