29 września oficjalnie wystartował pierwszy numer nowego magazynu paralotniowego VARIO. Wydawcą jest „Przegląd Lotniczy – Aviation Revue” Sp. o.o., działający na rynku czasopism lotniczych od 1993 r., dla którego jest to drugi tytuł. VARIO wydawane jest pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego i jego misją jest jednoczyć środowisko paralotniowe w Polsce oraz nagłaśniać jego potrzeby opinii publicznej.
Z tej okazji Zarząd PSP postanowił zrobić prezent wszystkim aktualnym członkom i już wczoraj do wszystkich poszła przesyłka z egzemplarzem pierwszego numeru. Nie musicie biegać do Empiku, ani zamawiać przez internet – pierwszy numer dostaniecie bezpośrednio do swojej skrzynki pocztowej.
VARIO początkowo będzie się ukazywało jako kwartalnik, numer drugi ukaże się pod koniec grudnia br. Nowe czasopismo wypełnia lukę, jaka powstała po zaprzestaniu wydawania czasopism paralotniowych przez innych wydawców oraz po ograniczeniu tematyki paralotniowej w „Przeglądzie Lotniczym”, którego głównym nurtem stało się latanie samolotowe. VARIO jest sukcesorem i kontynuatorem funkcjonującego przez prawie 18 lat Działu Paralotniowego „Przeglądu Lotniczego – Aviation Revue”, więc nie należy go postrzegać jako czasopismo „początkujące”. Wydawca postawił na pierwszym miejscu fachowość, precyzję i odpowiedzialność pisania o dyscyplinie lotniczej, w której nigdy nie należy zapominać o żelaznych zasadach bezpieczeństwa, a jednocześnie na pozostawienie czasopisma w kręgu naturalnej subkultury paralotniarskiej, odpowiadającej wrażliwości wszystkich uprawiających ten sport.
Gwarancją dotrzymania tych priorytetów są twórcy magazynu: redaktor naczelna Karolina Kocięcka paralotniarka, zawodniczka, członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego, od czterech lat organizator i Kierownik Sportowy Paralotniowych Mistrzostw Polski, Tomasz Pankiewicz, dyrektor artystyczny VARIO, artysta, grafik i od lat zapalony paralotniarz, członek kadry narodowej, który nadał nowemu czasopismu niepowtarzalną szatę graficzną oraz Grzegorz Misiak, który przejął rolę fotoedytora. Wśród współpracowników i autorów znajdują się czołowe osobistości ze świata sportu paralotniowego, instruktorzy, konstruktorzy sprzętu, ale również specjaliści z dziedziny organizacji ruchu lotniczego i struktur przestrzeni, w przystępny sposób wyjaśniający zasady korzystania ze wspólnej dla wszystkich rodzajów lotnictwa przestrzeni powietrznej.