I Paralotniowe Zawody na Celność Lądowania za Żarze – podsumowanie

3 października odbyły się I Paralotniowe Zawody na Celność Lądowania za Żarze. Ponieważ z początku wiatr nie chciał za bardzo z nami współpracować, a nad naszymi głowami latało na fali całe stado szybowców, postanowiliśmy zaproponować konkurencję alternatywną i jednocześnie „nowatorską”. Został rozstawiony slalom między 5 flagami, który należało pokonać ze skrzydłem nad głową w jak najszybszym czasie. Dużym wyzwaniem okazało się pokonanie całej trasy ziemią (nowopowstały regulamin zabraniał pokonywania bramek drogą powietrzną), gdyż lekko nachylony teren plus wiatr tworzyły idealne warunki do lotów żaglowych w okolicach internatu za Żarze. Jednak niezaprzeczalnie wszyscy bawili się fantastycznie.

Na zakończenie kolejki najlepszy „przebieg” miało dwóch pilotów: Mariusz Nowacki i Ryszard Hutyra (17 sekund), w związku z czym została zorganizowana między nimi dogrywka, którą zdecydowanie wygrał Rysiek. Slalom został wliczony do klasyfikacji końcowej zawodów w taki sposób, że za najlepszy czas (17 s.) otrzymywało się 0 punktów, za najdłuższy czas przewidziany na trasę (3 min.) – 200 pkt, a pozostałe wyniki były punktowane proporcjonalnie. W tabeli wyniki ze slalomu to Runda 1.

Już pod koniec slalomu dało się odczuć, że wiatr stopniowo słabł, a szybowce coraz niżej utrzymywały się na żaglu. W związku z tym szybko postanowiliśmy się przemieścić na start i ruszyć z konkurencjami na celność. No i tu się okazało, że to wcale nie jest takie proste. Najważniejsza zasada – lądowanie należy ustać! – została zignorowana przez zdecydowana większość zawodników. Mieliśmy imponujący pokaz niepoprawnych lądowań we wszelkich możliwych konfiguracjach, łącznie z saltami w powietrzu po odbiciu bocznym od ziemi. Efekty widać w galerii poniżej. Po pierwszej kolejce mieliśmy zaliczone 1 centro (gratulacje dla Szczepana Pawluszka) i zaledwie 9 więcej poprawnych trafień w promień 10 metrów! A mogło się niektórym wydawać, że taka celność to banalne zawody. Ponieważ pierwsza kolejka udała się całkiem sprawnie, rozpoczęliśmy kolejną, którą zakończyliśmy już po zachodzie słońca. Tutaj należą się słowa uznania dla pilotów lądujących pod sam koniec za wyrozumiałość, gdyż mieli dodatkowo utrudnione zadanie, lądując na podświetlonym lotnisku.

Filma autorstwa Andrzeja Mieleckiego vel Szuwarka

Ponieważ na niedzielę prognozowany był jeszcze silniejszy wiatr, postanowiliśmy zakończyć zawody na tym etapie i wyłonić zwycięzców po 3 rundach. Najlepszy okazał się Rafał Soćko (Nova Mentor 2), druga była Katarzyna Franek (Niviuk Hook 3) – jednocześnie najlepsza dziewczyna, a trzeci Szczepan Pawluszek (Gradient Aspen 4). W kategorii juniorskiej (<25) wygrała Jola Bryzek. Podczas wieczornego grilla przy GSS Żar zostały rozdane nagrody. Rafał otrzymał voucher na lot widokowy szybowcem ufundowany przez GSS Żar oraz przełożenie zapasu od szkoły ALTI, Kasia otrzymała vouchery na przegląd paralotni i przełożenie zapasu od firmy Beskid Para Serwis oraz na test przewiewności od szkoły ALTI, a Szczepan na przełożenie zapasu od szkoły ALTI oraz na weekendowy nocleg w dwuosobowym apartamencie od GSS Żar. Jola otrzymała voucher na test przewiewności od szkoły ALTI oraz koszulkę od GSS Żar. Wśród pozostałych osób zostało rozlosowanych wiele paralotniowych nagród rzeczowych w postaci koszulek, czapeczek, rękawów i innych akcesorium ufundowanych przez szkołę Albatrosszkołę ALTIszkołę Beskid Paragliding, oraz Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe. W imieniu zawodników serdecznie im dziękujemy.

Zawody zostały zorganizowane wspólnymi siłami Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar, Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego oraz Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego. BSP i PSP wspólnie pokryły koszty wywozu zawodników na start oraz wieczornego grilla. Dziękujemy bardzo Grupie Beskidzkiej GOPR, która zapewniła darmowe zabezpieczenie ratownicze w osobie Kaspra Mrzyka.

Nieskromnie wydaje nam się, że impreza była całkiem udana, w związku z czym pewnie będziemy planowali ją powtórzyć w przyszłym roku. Co Wy na to?

Wyniki I Paralotniowych Zawodów na Celność Lądowania na Żarze

[wpdatatable id=11]

Galeria – Zdjęcia Monika Miś (dziękujemy!)

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118