Ostoja przyrody w Kraśniczej Woli – ważna informacja

Otrzymaliśmy prośbę o zwrócenie uwagi pilotom PPG, którzy latają w okolicy Kraśniczej Woli. Stawy w Kraśniczej Woli to fragment uroczyska Rozłogi. Razem ze stawami w Jaktorowie oraz z otaczającymi je terenami rolnymi i leśnymi są częścią międzynarodowej ostoi ptaków „Stawy Jaktorów i Kraśnicza Wola” (IBA). Okres ochronny dla ptaków zaczyna się co roku 1 marca, a kończy we wrześniu, jak ktoś musi latać nad stawami niech wybierze te miesiące, kiedy nie będzie przeszkadzał w lęgach. Można też w okolicy latać gdzie się chce, nie koniecznie nad stawami.

Ostoje ptaków IBA (Important Bird Areas) to miejsca wyróżniające się z otoczenia tym, że występują tam ptaki szczególnie cenne, lub tym, że jest to obszar wyjątkowo licznie zasiedlany przez ptaki. W szczególności ostoje ptaków to obszary na których występują:

      • rzadkie, zagrożone wymarciem gatunki ptaków,
      • gatunki o ograniczonym zasięgu („range-restricted”) lub gatunki charakterystyczne dla konkretnych biomów przyrodniczych,
      • duże koncentracje ptaków migrujących i zimujących.

Oto prośba Towarzystwa Przyrodniczego:

W niedzielę 30 marca 5 motolotni [chodzi o PPG – tak wynika z przesłanego zdjęcia] latało bardzo nisko nad stawami w Kraśniczej Woli, zapewne też nad całą okolicą, płosząc wszystko co się rusza i mogło uciekać. Jakby wiatrakowców było mało! Przekaż kolegom, aby się opamiętali i omijali z daleka ten teren lub latali wyżej. Dotyczy to też stawów jaktorowskich i pól i łąk pomiędzy tymi dwoma kompleksami stawów – jest to ostoja ptaków o znaczeniu międzynarodowym. Teraz w sezonie lęgowym mamy tu na stałe żurawie, gęsi, bieliki i masę innego ptactwa. Co weekend jest tam sporo zwiedzających, w tym fotografów i się powoli zaczynają wkurzać.

Nie cytuję paragrafów, aby nikogo nie denerwować, ale jak trzeba, to sprawa przed organami może się długo ciągnąć. Przekaż komu trzeba, fotka jednego klienta z tego dnia [w załączniku].

pozdrawiam

Adam Tarłowski
Towarzystwo Przyrodnicze Bocian

Bardzo prosimy o zastosowanie się do tej prośby i przekazanie informacji pilotom latającym w tej okolicy.

A tutaj więcej informacji o ostoi.

mapa_ostoja

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

  • email: psp@psp.org.pl

    Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
    ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

    NIP 527 251 23 14
    REGON 140534339
    KRS 0000236118