Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2015

Wzorem ubiegłego roku Paralotniowe Mistrzostwa Polski odbędą się w dwóch edycjach: w Polsce oraz za granicą. Jako pierwsze zaplanowane są zawody na Żarze w dniach 1-4 maja z terminem rezerwowym w dniach 4-7 czerwca (Uwaga. Termin rezerwowy został anulowany). Edycja zagraniczna odbędzie się w dniach 27 lipca – 1 sierpnia w Kruszewie w Macedonii. Zawody te będą wspólnymi paralotniowymi mistrzostwami Polski, Czech i Słowacji.

Decyzja o zorganizowaniu mistrzostw ponownie w Polsce była poprzedzona badaniem opinii wśród startujących w nich pilotów. W ankiecie wzięło udział 61 osób, a tak odpowiadali oni na dwa zadane pytania:

Aż 80% pilotów jest zdania, że mistrzostwa Polski powinny odbywać się w naszym kraju. Nieco mniej było za tym, żeby odbyły się one w Polsce także w sezonie 2015, jednak wzięliśmy pod uwagę fakt, że w tym roku w trakcie „europejskiego sezonu”nie będzie żadnej dużej dwutygodniowej imprezy (mistrzostwa świata, Europy, superfinał PWC), które zawsze są dużym obciążeniem dla kadry, a także skutecznie „zapychają” kalendarz imprez. W przyszłym roku tak komfortowa sytuacja się nie powtórzy. Ponadto Komisja Paralotniowa i Lotniowa AP poparła pomysł dwóch edycji. Biorąc powyższe pod uwagę, a także mając pozytywne doświadczenie z zeszłego roku, które wyraźnie pokazało, że możemy u nas rozgrywać konkurencje cenne pod względem sportowym, organizator PMP 2015 podjął decyzję, że także w tym roku spróbujemy rozegrać zawody w rejonie Beskidów, jeżeli tylko pogoda nam na to pozwoli. Gościć nas będzie Górska Szkoła Szybowcowa Żar, z którą nawiązujemy coraz szerszą współpracę.

Kolejną decyzją był wybór daty i miejsca edycji zagranicznej. Od początku były rozpatrywane dwie opcje: Kruszewo w Macedonii oraz Gemona we Włoszech. Bardzo duże zaangażowanie klubu macedońskiego przeważyło szalę na ich stronę. Dodatkowo tuż przed naszymi mistrzostwami (21-26 lipca) odbędą się zawody testowe przed mistrzostwami Europy 2016, więc zawodnicy będą mogli za jednym zamachem dwie imprezy, a kadra będzie miała dobry trening przed ważną imprezą.

Zawody w Kruszewie od początku były organizowane we współpracy ze Słowakami, a później dołączyli się do nas także Czesi – będą to więc wspólne mistrzostwa Polski, Czech i Słowacji. Zgłosili się do nas także Litwini i Węgrzy, jednak niestety nie moglibyśmy już ich pomieścić. W zawodach może wziąć udział maksymalnie 150 pilotów, z czego 65 miejsc jest przeznaczonych dla Polaków, 50 dla Czechów, 15 dla Słowaków, a 30 dla pilotów innych narodowości (wg przepisów FAI 20% miejsc w zawodach musi być zarezerwowanych dla zawodników nacji innych niż te, których są to mistrzostwa). dzięki temu mamy zapewnioną pełną obsadę imprezy, a wśród zawodników zagranicznych chcemy zaprosić tych, którzy stoją jak najwyżej w rankingu FAI.

W dniach 15-18 udaję się do Kruszewa, żeby spotkać się z przedstawicielami urzędu miasta, które oferuje nam swoją pomoc, a także żeby dopracować szczegóły tej dużej imprezy.

letter_of_support

W najbliższych dniach zostaną podane dokładne szczegóły obu imprez oraz zostanie uruchomiona rejestracja. Serdecznie zapraszamy.

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118