PMP 2012 Podsumowanie – cz. 1. Dlaczego Macedonia?

PMP 2011 dobiegają końca. Dzięki przeniesiu na późniejszy termin udało się rozegrać fantastyczne zawody – 5 konkurencji. I co teraz? Zaczyna trochę brakować pomysłów. Potrzebujemy nowego miejsca z pewną pogodą, dobrą organizacją i dużą liczbą pilotów, a to nie proste zadanie. Podczas zawodów rozmawiamy z Ukraińcami, którzy sugerują, że już tak dużo latamy razem, że może warto zrobić razem zawody. W październiuku przeprowadziliśmy ankietę, aby zorienotwać się, jakie są preferencje pilotów, biorących udział w zawodach. Do wyboru były Włochy, Macedonia, Bułgaria, Słowenia i Hiszpania – zagłosowało w sumie około 70 pilotów, ale żadna z opcji nie zdobyła zdecydowanej przewagi. Wynikało z niej, że zawodnicy stawią się tam, gdzie będzie szansa na dobre zalatanie.

Po przeanalizowaniu kalendarza zawodów oraz statystyk pogodowych, wygrała Macedonia:

statistics_bitola

Bardzo przewidywalna pogoda, prawie 100% rozegranych konkurencji, świetna lokalizacja w Kruszewie i możliwość zorganizowania mistrzostw wspólnie z Ukrainą (nomen omen, tak jak Euro 2012) zadecydowały o wyborze. Dodatkowo, zawody miały się odbywać tuż przed Pucharem Świata. I wybór ten okazał się w 100% trafiony. Macedonia zaskoczyła pozytywnie chyba wszystkich zawodników. Świetna pogoda, chociaż dosyć trudne konkrencje, pyszne jedzenie, tanie koszty na miejscu, przesympatyczni ludzie, no i 150 startujących. Jedyny mankament, to ta odległość… Na pewno tu kiedyś wrócimy!

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118