Polish Open 2006 – relacja

Polish Paragliding Open 2006 po raz trzeci z rzędu zorganizowano w Pieve d’Alpago. Po raz pierwszy oficjalnym organizatorem zostało Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe. Robert Zbela i spółka (czyt. Rada Pilotów) rozpisali tylko 4 konkurencje podczas trwających tydzień zawodów. Albowiem, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich edycji, tegoroczne zawody nie miały szczęścia do pogody.

W wyścigach uczestniczyło 115 pilotów zorganizowanych w 27 drużyn/teamów z… uwaga, uwaga 16 krajów. W porządku alfabetycznym były to: Australia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Hiszpania, Izrael, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Wenezuela, Wielka Brytania, Włochy. To można chyba nazwać sukcesem! Cztery konkurencje o długości od 50,9 do 94,4 km były wymagające dla większości amatorsko latających pilotów. Starzy wyjadacze i zawodowcy radzili sobie znacznie lepiej.

Zawody rozpoczęły się od przeprowadzenia głosowania wśród polskich pilotów, które to organizatorzy ogłosili w wyniku wymagań, jakie stawiał Aeroklub Polski, co do klasyfikowania zawodników do Mistrzostw Polski. Zdanie – kuriozum, prawda? Tak samo oceniam to przedsięwzięcie. (Uwaga: to moje subiektywna ocena!) Głosowanie dotyczyło podjęcia decyzji o zmianie regulaminu zawodów. Treść korespondencji pomiędzy PSP i AP, w sprawie uzyskania rangi MP znajduje się na naszej stronie.

Ale zostawmy te szczegóły. Dość powiedzieć, że PPO z rangą MP zostały rozegrane i uznane przez kogo trzeba.

A oto oni – zwycięzcy w poszczególnych klasyfikacjach:

 

Polish Open i Mistrzostwa Polski 2006

Lokata   Zawodnik Paralotnia Punkty
1   Robert Bernat AirCross Ultima 3 2990
2   Paweł Faron MAC Magus 2719
3   Ewa Wiśnierska-Cieślewicz Advance Omega 2664

Polish Open (kobiety)

Lokata

Zawodniczka

Paralotnia

Punkty

1

Ewa Wiśnierska-Cieślewicz Advance Omega

2664

2

Renata Kuhnova (CZ) Sky Paragliders Eris 2

1982

3

Pia Maria Oechslin (CH) Swing Stratus 5

1844

Na koniec należy podziękować organizatorom oraz sponsorom za zorganizowanie emocjonujących zawodów oraz za ufundowanie nagród dla zwycięzców.

A na deser niespodzianka przygotowana przez Marcina Kostura w postaci 5-minutowego video-klipu, który przybliży atmosferę imprezy. A ja mam do zaoferowania obraz „nieruchomy”, czyli galerię 40 zdjęć autorstwa Tomka Machałowskiego i mojego.

Tekst: Sławek Kędziak (Team Rohaèka Paragliding)

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

 • email: psp@psp.org.pl

  Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
  ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

  NIP 527 251 23 14
  REGON 140534339
  KRS 0000236118