Porcja energii dla zawodników (nie wegetarian)

Kolejna firma dołącza do grona sponsorów PPO. Wyłączny przedstawiciel na Polskę produktów Beef Jerkydostarczy porcję energii dla każdego uczestnika, a najlepszy pilot w klasie Sport będzie miał pokryte wpisowe na kolejne zawody.

Beef Jerky jest stworzone dla globtroterów, osób uprawiających turystykę pieszą, rowerową, dla tych którzy się wspinają, biegają itp. Jest pożywne i sycące, ma długi okres przydatności, zajmuje mało miejsca, ma bardzo mało tłuszczu i dużo białka, dodaje siły mięśniom przy wysiłku, docenią go osoby, które wiedzą, że nie zawsze jest czas na przygotowane posiłku z żywności liofilizowanej i to może być dobra przekąska.

beef_jerky

Suszone mięso jest bardzo popularne u naszych sąsiadów – na Litwie, Łotwie, Estonii, ale również w Szwecji, Norwegii. Największym konsumentem jest USA i Ameryka Południowa, ale przekąska ta jest coraz bardziej popularna w UE, Polska stanowi „czarnę dziurę” na mapie odbiorców Beef Jerky – mają je Czechy, Rumunia, Wielka Brytania.

Suszeniu podlegają najchudsze kawałki zadnich części wołowiny, nie tylko dla walorów smakowych, ale również dlatego, że tłuszcz nie poddaje procesowi suszenia. Szeroki wachlarz smaków powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie od słodkiego, do pikantnego.

Słowo „jerky” pochodzi od słowa char’ki z języka indian Quechua i oznacza palić mięso. Suszenie na słońcu, na wietrze, a później także w dymie od tysiącleci znane było w różnych kulturach i na wszystkich lądach jako forma zabezpieczenia żywności przed insektami i zepsuciem dzięki pozbyciu się wilgoci z mięsa. Początkowo tylko suszenie, w późniejszym okresie zaczęto urozmaicać smak dodając różne zioła, sól, które były jedynymi naturalnym konserwantami.

Począwszy od starożytnych Inków, przez Wikingów, Indian, afrykańskie plemiona, po dzisiejsze ludy Kamczatki i Eskimosów, taka forma konserwowania żywności była lub jest podstawowa. W zależności od rejonu suszone są ryby, kalmary , drób, wołowina i chociaż w każdym rejonie obowiązuje często inna nazwa mięsa przetworzonego w taki sposób, to najbardziej znane jest jako JERKY.

Jerky robione jest obecnie z różnego mięsa, z karibu, z łosia a nawet z aligatora – nasze Beef Jerky produkowane jest z wysoko gatunkowej wołowiny z najczystszych rejonów na świecie, gdzie bydło wypasane jest swobodnie, nie karmione genetycznie przetworzoną paszą – z Argentyny.

Karolina Kocięcka

Członek zarządu PSP. Zajmuje się częścią sportową – organizuje m.in. Paralotniowe Mistrzostwa Polski oraz niektóre edycje PLP. Prowadzi dział bezpieczeństwa, gdzie zbierane są dane dot. zdarzeń niebezpiecznych. Jest głównym administratorem strony PSP.

  • email: psp@psp.org.pl

    Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
    ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

    NIP 527 251 23 14
    REGON 140534339
    KRS 0000236118