Prosty i tani LiveTracking w telefonie

W ostatnich dniach większość polskich pilotów paralotniowych jest skupiona na poczynaniach Pawła Farona podczas jego udziału w Red Bull X-Alps. Jego aktualną pozycję możemy śledzić dzięki usłudze live tracking zapewnianej przez jednego z producentów sprzętu elektronicznego. Alternatywą dla wszelkich dodatkowych urządzeń mających swoje zalety i wady jest serwer www.livetrack24.com i darmowy program stworzony specjalnie przez nas paralotniarzy dla nas paralotniarzy.

watch3@2x

Program pobiera informację z GPS o naszym położeniu i wysyła ja za pomocą GPRS na serwer . Koszty? Pliki z informacją o lokalizacji są bardzo małe i koszt ich wysyłania mogą się zmieścić w 0,25 zł na godzinę lotu w Polsce a w 1 zł za dwie godziny lotu w Uni Europejskiej. kalkulator kosztów
Cennik wysyłania danych

Co jest potrzebne aby rodzina lub koledzy mogli na żywo obserwować Twój lot lub miejsce w którym wylądowałeś w internecie?
Potrzebny jest jeden z wymienionych telefonów z GPS: (lista telefonów z których dane były przesyłane na serwer)
Potrzebny jest DARMOWY program który można ściągnąć tutaj:

Aby Twoje loty były zapamiętane należy założyć darmowe konto w serwisie: www.livetrack24.com
Oraz niezbędny jest zasięg sieci komórkowej.
Pełna instrukcja instalacji w wersji angielskiej jest dostępna tutaj:
Instrukcja instalacji i użytkowania programu jest banalna.
Proces trwa maksymalnie 10 min. i polega na:
  1. Ściągnięciu programu.
  2. Zainstalowaniu pliku w telefonie ( można plik wrzucić bezpośrednio do folderu instalacyjnego np. w Nokii i następnie zainstalować go w telefonie lub też użyć odpowiedniego do Twojego telefonu programu do instalacji.
  3. Po włączeniu programu należy ustawić jego proste parametry – nazwę użytkownika, interwał czasowy wysyłania informacji o położeniu na serwer.
  4. Możemy założyć tez konto na serwerze tak aby Twoje tracki były zapamiętane. (5 minut pracy)
  5. Jeśli nie mamy konta to kliknijmy test w programie i będzie nas widać tu: http://test.livetrack24.com/
  6. Nie możemy zapominać o fakcie, że przy włączonym telefonie i gps w czasie lotu bateria będzie znikała w zastraszającym tempie. Warto pomyśleć o dodatkowej baterii lub drugim telefonie.Opinie użytkowników z paralotniowej grupy dyskusyjnej:

MaQ:
Używam tego systemu dla własnego bezpieczeństwa i spokoju żony, a nie jako track loggera wiec mam ustawiony zapis punktu co 4 sekundy i wysyłkę 4 pozycji w paczce, czyli co 16 sekund jest aktualizowana moja pozycja na serwerze. Daje to 21kb/h – moim zdaniem optimum (100h to w przybliżeniu 2,1mb).
Na komórce używam polecanej na stronie, podstawowej aplikacji javowej GpsTrackLive ale nie w wersji stabilnej bo o dziwo ta ciągle rzucała błędami albo się wysypywała.
W końcu ściągnąłem wersje beta 1.5.72 i problemy ustały (Nokia E75).

Program (jak większość dzisiejszych aplikacji które wymagają ciągłej komunikacji) utrzymuje cały czas połączenie GPRS po to żeby nie było dodatkowej transmisji. A ten programik jest o tyle fajny ze jeszcze pozwala konfigurować ile pozycji na raz ma wysyłać. Wiec jeżeli ustawisz paczkę po 10 pozycji a logujesz pozycje co 5 sekund to program z serwerem łączy się raz na 50 sekund. Dodatkowa transmisja to tylko ta którą trzeba zamknąć tracka (na koniec zapisu).
LiveTrack szacuje liczbę bajtów per godzina dokładając narzut związany z nawiązaniem komunikacji klient-serwer.
Osobiście bardzo polecam tą aplikacje. Szczególnie osoba samotnie latającym PG, czy PPG. Ja się czuję bezpieczniej kiedy moja rodzina wie że wszystko ze mną ok, a na obiad się spóźniam bo lecę pod wiatr 😉 

Miłego użytkowania!

PS. Callar mam nadzieję, że w kolejnym przelocie będziemy Cię mogli oglądać na żywo!

Mariusz Nowacki

Prezes PSP. W stowarzyszeniu zajmuje się tematem ubezpieczeń oraz Polską Ligą Paralotniową. Zawodowo inżynier budownictwa. Inne pasje: pływanie na wakeboard, fotografia lotnicza

  • email: psp@psp.org.pl

    Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
    ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

    NIP 527 251 23 14
    REGON 140534339
    KRS 0000236118