Otrzymaliśmy w dniu wczorajszym z Urzędu Lotnictwa Cywilnego potwierdzenie zaakceptowania przez Prezesa ULC propozycji zmian w prawie, o których pisałem w poprzednim wątku. Treść Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie świadectw kwalifikacji – przekazana do dalszych uzgodnień międzyresortowych czyli w praktyce do podpisu brzmi następująco:
§ 12.
- Świadectwo kwalifikacji wydaje się bezterminowo, jednak jego ważność jest uzależniona od ważności co najmniej jednego uprawnienia podstawowego albo uprawnienia instruktora naziemnego INS(G) we wszystkich świadectwach kwalifikacji, w których występuje, i ważności orzeczenia lotniczo-lekarskiego, jeżeli jest ono wymagane.
- Uprawnienia podstawowe wydaje się na okres 5 lat, z wyjątkiem uprawnień podstawowych wpisywanych do świadectwa kwalifikacji pilota lotni, pilota paralotni i mechanika poświadczenia obsługi statku powietrznego, które wydaje się bezterminowo.
- Uprawnienia dodatkowe wydaje się na okres 3 lat, z wyjątkiem uprawnienia do wykonywania lotów z pasażerem TANDEM wpisywanego do świadectwa kwalifikacji pilota lotni i pilota paralotni, które wydaje się bezterminowo, jednakże jego ważność jest uzależniona od wykonania co najmniej 20 godzin lotów samodzielnych lub z pasażerem w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wpisanych do osobistego dokumentu praktyki lotniczej.
Naszym zdaniem, jeśli te rozwiązania wejdą w życie to dzień ich ogłoszenia w Dzienniku ustaw trzeba będzie ogłosić dniem zakończenia emigracji paralotniowej. Będziemy mieli jedne z najlepszych przepisów w Europie. Chyba tylko wyjątkowi ekstremiści będą mogli twierdzić, że lepiej robić kursy za granicą. Może zagranica przyjdzie do nas 🙂
Szanowni Piloci, życzymy miłego latania bez konieczności pamiętania, że uprawnienia w Świadectwie Kwalifikacji ulegają przedawnieniu!