Wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon paralotniowy. Wraz z nim zbliża się kolejna edycja Polskiej Ligi Paralotniowej. Celem podniesienia jej wartości sportowej poszukiwani są lokalni organizatorzy (stowarzyszenia/grupy formalne i nieformalne), które zapewnią następujące elementy: Czytaj dalej
W dniu 24 stycznia zarząd PSP ustalił składkę członkowską na 2014 rok w wysokości 40 zł. W stosunku do zeszłego roku składka została podwyższona o 5 zł. Podwyżka ta związana jest z rozszerzeniem naszej działalności i w związku z tym ze zwiększeniem kosztów. Czytaj dalej
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego w dniu 14.01.2014 podjął uchwałę o przystąpieniu stowarzyszenia w poczet członków Aeroklubu Polskiego. W dniu 18.01.2014 decyzją Zarządu AP Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe taki status otrzymało. Czytaj dalej
Na podstawie paragrafu 15 punkt 2. litera a Statutu Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego w dniu 14 stycznia 2014 r. Zarząd Stowarzyszenia podjął uchwałę o pozbawieniu członkostwa osób, które do dnia 31.12.2013 r. nie wywiązały się z obowiązku opłacania składki członkowskiej za 2012 r. (rok opóźnienia w opłaceniu składki). Czytaj dalej
Aeroklub Polski wspólnie z Fundacją Smyki na Start i Politechniką Warszawską prowadzą akcję zbierania głosów poparcia dla idei włączenia dyscypliny Szybownictwo do grona dyscyplin na The World Games Wrocław 2017.
W 2017 roku we Wrocławiu odbędą się The World Games zwane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Czytaj dalej
Dojazd na Górę Żar prowadzi przez Międzybrodzie Żywieckie. Na terenie tej miejscowości znajduje się dolna stacja kolejki wywożącej turystów na szczyt. Równolegle do kolejki na górę prowadzi droga asfaltowa, jednak korzystanie z niej, bez ważnego pozwolenia na wjazd, grozi mandatem. Zdarza się, że policja sprawdza dokumenty tuż pod szczytem. Wjazd własnym samochodem jest dozwolony tylko w przypadku gdy kolejka jest nieczynna.
Startowisko N
Szeroka łąka o łagodnym nachyleniu. Z uwagi na tor (rodzaj kolejki górskiej) po lewej stronie warto rozkładać się na środku z dala od ogrodzenia. Z prawej strony łąka ograniczona jest ogrodzeniem zbiornika i przynależnej zabudowy. Start jest bezproblemowy, a raczej komfortowy. Drzewa na końcu mogą budzić niepokój, ale przy poprawnym starcie i biegu przelecisz nad nimi wysoko. W razie kłopotów jest wystarczająco dużo czasu na przerwanie startu. Zdarzały się przypadki, że problem pojawił się chwilę po starcie, wtedy można awaryjnie lądować na wale zbiornika, choć oczywiście sytuację tą należy traktować jako mocno awaryjną i wyjątkową (obiekt jest chroniony). Przy północnym wietrze, często załapiesz się na żagiel na zboczu. W zależności od odchyłki pewne partie zbocza będą działały lepiej lub gorzej. Standardem jest kociołek (K) po lewej stronie od startu oraz buczki (B) na wschodzie. Często podbija również na wprost.
Lądowisko N
W przypadku startu na północ lądowiskiem jest łąka w Kozubniku. Podejście do lądowania jest komfortowe, ale bywa tam turbulentnie. Należy zwrócić uwagę na rowy melioracyjne którymi usiany jest teren. Przy nieprzemyślanym podejściu można przywalić! Transport 4×4 na szczyt organizowany jest przez Pana Adama.
Startowisko S
Start na południe z samej góry możliwy przy słabym wietrze. Należy uważać na ogrodzenie toru kolejki po lewej stronie oraz na latarnie po prawej. Jeśli latasz na wolniejszym glajcie istnieje prawdopodobieństwo, że przydusi Cie po po drodze i wylądujesz przed „półką”. Dodatkowo, w termiczny dzień start na południe z samej góry i przelot „przecinką” może być niebezpieczny. Kominy z wygrzanego zachodniego stoku zawijają za drzewami powodując w najepszym przypadku duszenie. Podobnie jest w przypadku, gdy kierunek wiatru nie jest ustabilizowany i błąka się pomiędzy S a W.
Wtedy ponownie należy rozważyć start z półki. Znajduje się ona na stoku narciarskim, mniej więcej w połowie wysokości góry i jest traktowana jako drugie (łatwiejsze) startowisko na kierunek południowy. Start jest bezpieczniejszy (przy czystym i często zbyt mocnym południu do startów ze szczytu). Zagrożeniem (przy bardzo pechowym starcie i mocno przewianym glajcie) są linie wysokiego napięcia na zielonych słupach (koniecznie wypatrz je przed wyjazdem na górę).
Lądowisko W i S
W przypadku wiatru z zachodu staramy się lądować podchodząc od wschodu (tj. wzdłuż budynku GSS Żar), wcześniej wytracając wysokość nad zabudowaniami/lasem. Przy silniejszym wietrze należy uważać na rotory znad drzew, a samo podejście dobrze rozplanować, tak, aby nie lądować ludziom w domach i ogrodach. Można ewentualnie lądować tuż nad hangarem ale nie wolno wlatywać na teren lotniska, którego granice wyznaczają białe tabliczki.
Przy startach na południe, lądowanie w moim odczuciu jest trudniejsze, a już na pewno zajmuje więcej czasu. Wysokość wytracamy esując praktycznie do samej ziemi. Trudność może sprawić zmieszczenie się na „naszej” łące. Niebezpieczne są wszystkie okoliczne drzewa i krzaki, a po zimie pozostałości małego wyciągu narciarskiego.
Strefy
Latanie przy południowym wietrze ograniczają od północy strefy lotnisk w Katowicach i Krakowie. Lecąc na wchód należy się pilnować, żeby nie wlecieć w strefę TMA EPKK D, która zaczyna się od 6500 stóp (około 1950 m) wzwyż, a parę kilometrów od niej na północ zaczyna się EPKK B, która ogranicza sufit do 1050 m. Dalej na północ nie wolno się zapuszczać, gdyż zaczyna się tam CTR Krakowa.
Miło nam poinformować, że dzięki składkom naszych członków, Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe wygospodarowało środki, które postanowiło przeznaczyć na nagrody dla swoich członków, którzy wyróżnili się w 2013 roku najlepszymi wynikami podczas startów w międzynarodowych zawodach PG. Czytaj dalej
W ostatnim czasie Stowarzyszenie „Mazury Paralotnie” wystąpiło do Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego o wsparcie finansowe zakupu kasku z zestawem słuchawkowym do lotów PPG. Czytaj dalej
SZKOŁA BEZPIECZNEGO LATANIA jest PIERWSZĄ I NAJSTARSZĄ szkołą paralotniową w Polsce, założoną w 1991 roku przez Witolda Sasa, pilota samolotowego, szybowcowego i instruktora skoczka spadochronowego, jednego z pierwszych instruktorów paralotniarstwa w Polsce.
Współwłaścicielem szkoły jest Tomasz Wesołowski, pedagog, instruktor od 2006 roku, związany ze Szkołą Bezpiecznego Latania od 2003 roku.
Zgodnie z wymogami prawa lotniczego oraz obowiązującym rozporządzeniem Ministra Transportu Szkoła posiada aktualne zaświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów szkolących o numerze 92 RPS – 04/2013, wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Latamy w okolicach Szczyrku. Dysponujemy własnym stokiem szkoleniowym.
Do szkolenia używamy wysokiej klasy sprzętu, wszystkie paralotnie posiadają stosowne dopuszczenie i certyfikat. Loty szkoleniowe prowadzimy stosując stałą łączność radiową co znacznie poprawia warunki bezpieczeństwa. W cenie każdego rodzaju kursu zawarte jest ubezpieczenie OC i NW.
Wszystkie zajęcia praktyczne są filmowane, a nakręcony materiał jest wykorzystywany do omówienia lotów.
Opis zdarzenia
Pilot po starcie na wale pińczowskim skręcił w prawo i lecąc blisko stoku dostał fronta. Zanim skrzydło się rozprostowało był już na ziemi. Wiatr wtedy miał już sporą odchyłkę zachodnią i rotory mogły powstawać od rzędów drzew rosnących na stoku. Według mnie brakło tu odpowiedniej separacji od stoku oraz zachowania wzmożonej czujności przez pilota. Film ze zdarzenia ma Piotrek Góźdź. Potrzebny jest szablon z formatem daty.