Ważne

Zawody paralotniowe – jak zacząć?

Zawody paralotniowe mogą wydawać się czymś niedostępnym dla początkującego lub nawet średnio zaawansowanego pilota, ale tak naprawdę każdy paralotniarz może z łatwością zacząć karierę sportową. A może za parę lat pojawią się nowi polscy piloci na mistrzostwach Europy, świata lub na zawodach Paragliding World Cup? O tym, jak zacząć przygodę z zawodami paralotniowymi, napisał Michał Adamczuk:

Większość z nas spotkała się z opinią, że uczestnictwo w zawodach przelotowych da nam więcej, niż dobre pół sezonu latania swobodnego. Argumentów na potwierdzenie tej tezy można przytaczać bardzo wiele, ale nie o tym tutaj. Załóżmy, że Droga Koleżanko, Drogi Kolego, już jesteście przekonani, że warto rozpocząć przygodę ze ściganiem się. Poniżej postaram się możliwie zwięźle przedstawić krok po kroku co powinnaś, powinieneś zrobić.

Badania lotniczo-lekarskie

O ile do latania amatorskiego paralotnią czy lotnią nie potrzebujemy badań lekarskich, o tyle jeśli zechcemy uczestniczyć w rywalizacji sportowej, mamy już taki obowiązek.
W naszym przypadku musimy wykonać badania lotniczo-lekarskie dla Świadectwa Kwalifikacji. W tym celu szukamy w naszej okolicy lekarza z odpowiednimi uprawnieniami (do wykonywania badań lotniczo-lekarskich), a najlepiej przychodnię która specjalizuje się w takowych. Badania są dość szerokie, począwszy od badania krwi, poprzez sprawdzenie wzroku, słuchu, ciśnienia aż po wywiad z lekarzem.
Ważne! Jeśli w rubryce z wiekiem zaczynasz od cyfry 1, 2 lub 3, to takie badania będą ważne aż pięć lat. Dla trochę starszej młodzieży, tj. po ukończeniu 40 lat, badania robimy co dwa lata.

Członkostwo w klubie sportowym 

Następnie musimy przystąpić do klubu sportowego posiadającego licencję w Aeroklubie Polskim.
Listę takich klubów znajdziemy na stronie AP (link w kolejnym akapicie). Wiele klubów posiada ograniczoną liczbę miejsc, dlatego kilka lat temu przygotowaliśmy w PSP rozwiązanie, dzięki któremu każdy chętny może znaleźć miejsce w naszym klubie. W tym celu utworzyliśmy Lotniczy Klub Sportowy „Zefir”. Jeśli nie jesteś członkiem innego klubu sportowego, tutaj (https://psp.org.pl/licencje-sportowe-fai-na-2024r) znajdziesz instrukcję jak stać się członkiem LKS „Zefir”.

Licencja FAI

Większość zawodów sportowych w przypadku latania przelotowego, posiada status FAI2. Oznacza to, że zawody są zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI), a do udziału w nich potrzebujemy licencji sportowej FAI (zwanej potocznie fajką). W tym właśnie celu, wykonaliśmy kroki wymienione powyżej. Teraz pozostało nam złożenie wniosku i dokonanie opłaty w Aeroklubie Polskim.

Gdzie szukać zawodów

Jeśli już mamy ważną na dany rok licencję FAI, czas znaleźć ciekawe zawody.
W sieci są dwa miejsca, w których znajdziemy listę planowanych zawodów oraz gdzie będziemy mogli się na nie zapisać. Pierwsze z nich, to oficjalna strona komisji lotniowej i paralotniowej FAI (CIVL): https://civlcomps.org/events.
Tutaj znajdziemy wszystkie planowane i przeszłe zawody kategorii FAI2 i FAI1 (mistrzostwa świata i kontynentów), nie tylko w dyscyplinie przelotowej, ale wszystkich pozostałych, w tym Hike&Fly. Wyszukujemy interesujące nas zawody, zapoznajemy się z ich opisem i warunkami selekcji. Jeśli jesteśmy zainteresowani udziałem wystarczy wypełnić formularz rezerwacji.
Kryteria selekcji bywają różne. Zawsze w opisie zawodów znajdziemy ich dokładny opis. Organizator może opierać się na kolejności zgłoszeń, rankingu WPRS (o tym niżej), zastrzegać określoną ilość miejsc dla pilotów danej narodowości, albo stosować sobie tylko znajomy klucz.
Drugim, czysto komercyjnym miejscem, gdzie znajdziemy mnóstwo zawodów jest strona https://airtribune.com/.
Zapowiedzi większości zawodów na nowy sezon pojawiają się późną jesienią roku poprzedniego, dlatego warto śledzić już od października powyższe strony. W przypadku popularnych zawodów, gdzie brana jest pod uwagę kolejność zgłoszeń, liczą się wręcz minuty od otwarcia zapisów.

Hurra! Jedziemy na zawody!

Jeśli w naszej skrzynce pocztowej znaleźliśmy wiadomość od organizatora zawodów, w której zaprasza nas do udziału, oznacza to czas na zapłacenie wpisowego oraz upewnienie się, że spełniamy wymogi formalne. Jeśli nie dokonamy w wyznaczonym terminie wpłaty, spadniemy na koniec kolejki, a nasze miejsce zajmie ktoś inny.
Poza ważną licencją sportową FAI, organizator może wymagać od nas na przykład karty IPPI4 lub IPPI5. Warto doczytać w opisie zawodów.
Ponadto zawsze będzie wymagane od nas posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia OC. Po ubezpieczania zapraszamy do PSP https://psp.org.pl/ubezpieczenia/.
Kiedy na zawody wybieramy się za granicę, warto zawczasu sprawdzić jakie wymagania musimy spełnić w danym kraju jako pilot paralotni. Uczestnictwo w zawodach nie zwalnia nas z przestrzegania lokalnych przepisów. Kompendium na ten temat dla najpopularniejszych kierunków znajdziesz tutaj: https://psp.org.pl/ubezpieczenia/przewodnik-po-ue/.

WPRS. A co to?

W opisie selekcji pojawiło się hasło rankingu WPRS. Jest to klasyfikacja sportowa pilotów, którzy wzięli udział w zawodach klasy FAI2. Takie zawody, tak jak FAI1, są odpowiednio ważone pod kątem ich jakości. Za osiągnięte wyniki w takich zawodach dostajemy odpowiednią ilość punktów. To ile ich zbierzemy, decyduje o naszym miejscu w światowym rankingu.
Jakość zawodów zależy od uczestników, tj. ich pozycji w rankingu, ilości i jakości tasków. W uproszczeniu, im lepsi zawodnicy, im bardziej udane zawody, tym więcej punktów.
Ranking bierze nasze cztery najlepsze zawody z ostatnich dwóch lat, przy czym im starsze zawody, tym mniejsza waga punktów w naszym rankingu. Ranking: https://civlcomps.org/rankings.
Jeśli masz dodatkowe pytania, potrzebujesz porady, pisz do nas. Chętnie pomożemy.

Koniec PLMP 2014

W dniach 13-14 września na terenie lotniska Aeroklubu Elbląskiego odbyła się piąta ostatnia edycja motoparolotniowej ligi sezonu 2014. Jej bezpośrednim organizatorem było PSP, piloci motoparolotniowi klubu Elbląskiego i Paramotor Team. W zawodach wystartowało 20 załóg w tym cztery załogi tandem. Pogoda wyjątkowo dopisała – mimo narastającego w ciągu dnia wiatru udało się w sobotę rano wypuścić pilotów na nawigację z kilkoma konkurencjami technicznymi, a wieczorem piloci wystartowali do ekonomi po trójkącie lotniskowym, tego dnia nie dało się nic więcej rozegrać ze względu na porywy wiatru w godzinach południowych i późno wieczornych. Czytaj dalej

PLP Depułtycze Królewskie 12-13.09 odwołane

No i stało się! Wzorem wielu innych organizatorów którzy polegli w tym roku w konfrontacji z pogodą, odwołujemy zawody w Depułtyczach Królewskich. Prognozy zmieniają się (podobnie jak w ciągu całego sezonu) dosłownie z godziny na godzinę, ale w ostatnich niezmienny jest bardzo silny wiatr i wyjątkowo niekorzystny jego kierunek. Do tego dochodzi prognozowany na sobotę cirrus.

Dziękujemy wszystkim, którzy się zarejestrowali oraz tym, którzy mieli taki zamiar, jeśli pogoda byłaby stabilna. Nie zapominajcie o nas, bo w przyszłym sezonie zamierzamy powalczyć.

Pozdrawiam,
Kazik Anielak / Krasnostawskie Stowarzyszenie Paralotniowe

Puchar Beskidów 6-7 września

No i wróciło nam lato. Prognozy są dobre, a wręcz podejrzanie dobre – zarówno na sobotę i niedzielę zapowiadana jest lekka północ, w niedzielę ze wschodnią odchyłką.
Decyzja więc może być tylko jedna: robimy PLP na Skrzycznem 6-7 września.

Bardzo prosimy wszystkich, którzy planują przyjechać o rejestrację na stronie Ligi (musimy zakupić bilety na Skrzyczne z wyprzedzeniem) – pierwszeństwo będą mieli piloci zarejestrowani na stronie (jeżeli ktoś jest już zarejestrowany w systemie, musi się zalogować, wybrać Edytuj profil i odhaczyć zawody w zakładce PLP).

Prosimy wszystkich o wgranie do swoich urządzeń punktów zwrotnych. Na miejscu też będzie możliwość ich wgrania, ale usprawni nam to proces rejestracji.

Punkty zwrotne w Beskidach

 Punkty zwrotne format CUP

 Punkty zwrotne format WPT Geo

 Punkty zwrotne format WPT CompeGPS

(Jeżeli chcesz zapisać plik, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Zapisz link jako…)

Jutro rano zamieścimy więcej informacji, wysokość wpisowego itp. 

PLMP Płock – wyniki

Czwarta już edycja Polskiej Ligi MotoParalotniowej 2014. Tym razem w Płocku poszło 9 konkurencji. Rano w sobotę nawigacja połączona z czystym startem i celnością lądowania, a później ekonomia i klasyczne slalomy. W niedzielę rano zostały rozstawione pylony i ruszyły slalomy na 3, 4 i 5 pylonów (3 i 5 w klasach indywidualnych, a 4 w PL2 i PF2).

Ogromne gratulacje i podziękowania dla Darka Bógdała fotoznieba.pl za organizację imprezy razem z Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej, który był gospodarzem zawodów, a także podziękowania dla Urzędu Miasta Płock za wsparcie finansowe.

A tak wyglądały podia w poszczególnych klasach. Gratulujemy! (pełne wyniki poniżej)

PF1

  1. Jacek Ciszkowski
  2. Marian Drężek
  3. Bartosz Nowicki

PL1

  1. Wojciech Bógdał
  2. Marek Furtak
  3. Piotr Geło

PF2/PL2

  1. Jarosław Balcerzewski/Magdalena Kłoss
  2. Daniel Walkowiak/Roman Walkowiak
  3. Marek Barczyński/Violetta Bara

Czytaj dalej

PLP Karkonosze – wyniki i podsumowanie

W piątek Karkonoszach na starcie stawiło się 12 pilotów, a kolejna trójka dojechała w sobotę. Pierwszego dnia wszyscy pojechali do Kozakova w Czechach (z powodu siły i kierunku wiatru) i został wyznaczony przelot otwarty z jednym punktem zwrotnym – cylindrem o promieniu 20 km wokół Srebrnej Góry. Czterem zawodnikom udało się przelecieć ponad dystans minimalny, a najwięcej kilometrów pokonał Adam Grzech (47 km), a niedaleko za nim lądowali Marcin Wilczak i Paweł Chrząszcz (obaj nieco ponad 44 km).

Drugiego dnia plan był identyczny, jednak tym razem nikomu nie udało się oderwać od startu. W niedzielę ze względu na silne porywy wiatru nie zdecydowano się na starty.

Poniżej nieoficjalne wyniki z piątku. Na ewentualne poprawki są regulaminowo 3 dni od momentu ich publikacji – po tym czasie zostaną zaktualizowane wyniki generalne PLP.

Nieoficjalne wyniki konkurencji 1

Ogromne podziękowania dla Henia Zjawina i KKP za zorganizowanie tej edycji.

Fot. Aneta Sawczuk-Kędziak

PS. Jeszcze się nie poddajemy i będziemy polować na jeszcze jeden lotny weekend, żeby rozegrać ligę w Beskidach. So stay tuned!

Grzegorz Fiema wygrywa PLP Michałków

Grzegorz Fiema wygrywa edycję Polskiej Ligi Paralotniowej w Michałkowie. Zostały rozegrane dwie konkurencje – 44 i 38 km. Drugiego dnia do mety dolecieli Paweł Chrząszcz i Robert Bernat – Chrząszczowi dało to drugie miejsce w generalce. Na trzecim miejscu uplasował się Mariusz Nowacki.

Dziękujemy serdecznie Aeroklubowi Ostrowskiemu za gościnę, szkole Pat-Paragliding za świetną organizację holi oraz firmie Lotto za wsparcie. 

Wyniki:

Konkurencja 1

Konkurencja 2

Klasyfikacja generalna
Czytaj dalej

  • email: psp@psp.org.pl

    Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
    ul. Nad Wisłą 4A, 04-987 Warszawa

    NIP 527 251 23 14
    REGON 140534339
    KRS 0000236118